Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. februára 2021

Liek na artritídu tocilizumab od firmy Roche výrazne znižuje riziko úmrtia pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.Z pacientov liečených tocilizumabom po dobu 28 dní zomrelo 596 ľudí (29 percent). V druhej skupine za rovnakú dobu zomrelo 694 pacientov (33 percent).Zdieľať
Liek na artritídu tocilizumab od firmy Roche výrazne znižuje riziko úmrtia pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Liek na artritídu tocilizumab od firmy Roche výrazne znižuje riziko úmrtia pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Takisto skracuje čas potrebný na ich zotavenie a podaný spolu s prípravkom dexametazón redukuje potrebu napojenia na mechanickú ventiláciu. Vyplýva to z najnovšej britskej štúdie s názvom Recovery, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.


Výskum prebehol na náhodne vybranej vzorke 2022 pacientov s ťažkým priebehom covidu, ktorým bol infúziou podaný protizápalový liek tocilizumab. Následne ich stav vedci porovnávali s priebehom ochorenia u 2094 hospitalizovaných pacientov, ktorí boli liečení štandardnými metódami, napríklad pripojením na pľúcnu ventiláciu.

Z pacientov liečených tocilizumabom po dobu 28 dní zomrelo 596 ľudí (29 percent). V druhej skupine za rovnakú dobu zomrelo 694 pacientov (33 percent).

Osemdesiatimdvom percentám všetkých zúčastnených pacientov bolo tiež podávané liečivo - najčastejšie dexametazón, ktorého účinnosť proti koronavírusu bolo v rámci projektu Recovery potvrdil už v predošlej štúdii. Pri pacientoch, ktorí vyžadovali dodatočnú dávku kyslíka, kombinácia liekov tocilizumab a dexametazón znížila riziko úmrtia približne o tretinu. Pri pacientoch napojených na pľúcnu ventiláciu išlo o pokles takmer o polovicu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Českí poslanci neschválili návrh na predĺženie núdzového stavu
<< predchádzajúci článok
Dopravu na celom území Slovenska komplikujú snehové jazyky a záveje

Liek na artritídu tocilizumab od firmy Roche výrazne znižuje riziko úmrtia pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. - diskusné fórum čitateľov