Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. februára 2021

Nová hrozba číha v školách. Taliani aj Izraelčania varujú pred vysokým nárastom nákazy koronavírusom u detíNa Slovensku sa tento týždeň začalo učiť v takmer dvetisíc školách, ktoré navštevuje približne 144-tisíc detí.Zdieľať
Nová hrozba číha v školách. Taliani aj Izraelčania varujú pred vysokým nárastom nákazy koronavírusom u detí

Toto číslo však budúci týždeň klesne, nakoľko v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji sa začnú jarné prázdniny, ktoré však predstavujú hrozbu.

To, aký vplyv budú mať otvorené školy a ešte aj jarné prázdniny na epidemiologickú situáciu na Slovensku, vyvoláva znepokojenie. Práve pre často bezpríznakový priebeh ochorenia COVID-19 môžu žiaci a žiačky zohrávať úlohu vo vývoji pandémie.

Podľa epidemických opatrení musia mať rodičia negatívne výsledky testov, aby ich dieťa mohlo chodiť do školy. Infekcia sa však môže preniesť z dieťaťa do rodiny, s čím sa počíta v súvislosti s povinným testovaním rodičov.

Čo sa však stane počas jarných prázdnin, keď sa deti rozbehnú napríklad do obchodných centier po tom, čo si infekciu odovzdali v škole?

Údaje s Izraela a Talianska totiž naznačujú, že pred vírusom SARS-CoV-2 už nie sú v bezpečí ani samotné deti. Môžu za to agresívnejšie mutácie koronavírusu, ktoré už máme potvrdené aj na Slovensku. Odborníci preto varujú, aby sa školy otvárali opatrne.

50-tisíc za január

Pediatri v Izraeli hlásia prudký nárast infekcií COVID-19 medzi mladými ľuďmi, pričom v januári malo pozitívny test na COVID-19 viac ako 50-tisíc detí a dospievajúcich. Je to viac, ako v Izraeli videli za ktorýkoľvek mesiac počas prvej aj druhej vlny pandémie.

Niektorí izraelskí odborníci sa domnievajú, že nárast počtu prípadov infekcie u detí je spôsobený výskytom nákazlivejšieho variantu, takzvaného anglického kmeňa, ktorý sa medzi mladšími vekovými skupinami dokázateľne šíri ľahšie.

Cyrille Cohen, vedúci laboratória imunoterapie na Bar-Ilan University v meste Ramat Gan v izraelskom okrese Tel Aviv, pre vedecký magazín BMJ uviedol, že od polovice decembra sa podiel nových prípadov u detí do 10 rokov zvýšil takmer o štvrtinu (23 %).

JIS-ka pre deti

Cohen preto vyzval na opatrnosť pri opätovnom otvorení škôl: „Aj keď som presvedčený, že vzdelávanie by malo byť prvým sektorom, ktorý sa otvorí, podľa môjho názoru by sme mali školy otvárať postupne, až kým lepšie nepochopíme priebeh infekcie nového variantu.“

Dodal tiež, že zatiaľ nemáme žiadne dôkazy o tom, že nový kmeň vírusu SARS-CoV-2 je nebezpečnejší pre deti. V januári však v Izraeli otvorili prvú špeciálnu jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) pre deti s ochorením COVID-19, na ktorej už leží prvých päť pacientov.

Ochorenie má u detí väčšinou ľahký priebeh. Pozorované boli hlavne prejavy nádchy, kašľa, zvracania alebo hnačky, ani horúčka nebola vždy prítomná. Veľa detí je bezpríznakových, podľa údajov z Číny či Talianska je ťažký priebeh infekcie COVID-19 u detí veľmi zriedkavý.

To isté v Taliansku

Podobné varovania o zvyšujúcom sa množstve detských pacientov s koronavírusom sa však objavili aj v spomínanom Taliansku. Obec Corzano v severnej provincii Brescia zaznamenala začiatkom februára prudký nárast nových prípadov.

Pozitívne výsledky malo až 10 percent obyvateľov mesta, teda konkrétne 140 ľudí a až 60 percent z toho tvorili deti navštevujúce školské a predškolské zariadenia. Predpokladá sa, že veľa z týchto detí infikovalo ďalších členov rodiny.

V reakcii na tieto zistenia taliansky virológ Roberto Burioni na sociálnej sieti zverejnil upozornenie. „Oveľa nákazlivejší anglický kmeň si vyžaduje oveľa väčšie preventívne opatrenia,“ napísal.

Viaceré krajiny na toto varovanie zareagovali, v Spojenom kráľovstve sa tým už začala zaoberať nezávislá vedecká poradná skupina pre mimoriadne situácie.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Českí poslanci neschválili návrh na predĺženie núdzového stavu (12. 2. 2021)
 Slovenskí vedci potvrdili nový variant koronavírusu rozšírený u nás aj v Česku. Je infekčnejší a potláča imunitnú odpoveď (11. 2. 2021)
 Vedci: Britský variant koronavírusu sa môže stať najrozšírenejším (11. 2. 2021)
 V Rakúsku prudko stúpol záujem o testovanie, bez negatívneho testu sa do obchodov nedostanete (11. 2. 2021)
 V nemocniciach je voľných už len 70 pľúcnych ventilátorov pre hospitalizovaných na COVID-19, stále pribúdajú (11. 2. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo až 127 úmrtí a PCR testy odhalili ďalšie stovky nakazených (11. 2. 2021)
 Školy bratislavského kraja od pondelka naskočia na COVID automat (11. 2. 2021)
 COVID automatu hrozí kolaps v okrese Malacky, starostovia žiadajú rozšíriť odberné miesta (10. 2. 2021)
 Ivermektín už podávajú prvé nemocnice. Okolo lieku je chaos, ľudia užívajú aj veterinárne dávky (10. 2. 2021)
 R.Sulík: Mali by sme nájsť rozumný režim kontrol testov na hraniciach (10. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Letisko v Piešťanoch má byť základňou pre novú spoločnosť Sky One
<< predchádzajúci článok
Českí poslanci neschválili návrh na predĺženie núdzového stavu

Nová hrozba číha v školách. Taliani aj Izraelčania varujú pred vysokým nárastom nákazy koronavírusom u detí - diskusné fórum čitateľov