28. septembra 2010

LM: Žilina prehrala so Spartakom 0:3, na prvý bod stále čaká

Liga majstrov 2010/2011 - F-skupina - 2. kolo: Spartak Moskva (Rus.) - MŠK Žilina (SR) 3:0 (1:0)

Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina prehrali v utorňajšom zápase 2. kola základnej F-skupiny Ligy majstrov 2010/2011 na ihrisku Spartaka Moskva hladko 0:3 (0:1). O úvodný gól sa postaral hlavičkou Brazílčan Ari v 34. min. Ten istý hráč pridal aj druhý presný zásah, keď v 61. min zužitkoval prudký center Dmitrija Kombarova z ľavej strany a z malého vápna poslal loptu bez problémov do siete. Skóre duelu uzavrel minútu pred koncom riadneho hracieho času ďalší Brazílčan Ibson. Ruský tím mal s výnimkou úvodu druhého polčasu jasnú prevahu, kombinačnými akciami sa dostával do šancí a Žilinčanov držal na dištanc. Nebezpeční boli najmä brazílski legionári v drese Spartaka Alex Meschini, Ari a Welliton, ktorí svojou rýchlosťou a technickou vybavenosťou robili veľké problémy mužstvu spod Dubňa. Moskovčania majú na svojom konte už šesť bodov z dvoch zápasov. Dostali sa na čelo tabuľky F-skupiny a sú na najlepšej ceste za vytúženým postupom do vyraďovacej časti LM 2010/2011. Žilinčania sú poslední, keď po dvoch dueloch sú bez bodu a na svojom konte majú vysoko negatívne skóre

Najbližšie nastúpia zverenci trénera Pavla Hapala v európskom pohári číslo jeden v utorok 19. októbra, keď sa predstavia na pôde francúzskeho šampióna Olympique Marseille. Ten sa v druhom kole v utorok od 20.45 h predstaví na ihrisku anglického FC Chelsea.

Liga majstrov 2010/2011 - F-skupina - 2. kolo - výsledok:
Spartak Moskva (Rus.) - MŠK Žilina (SR) 3:0 (1:0)
Góly: 34. a 61. Ari, 89. Ibson, ŽK: 17. Ľ. Guldan, 41. Pečalka (obaja Žilina), rozhodovali: Martin Hansson - Henrik Andren, Magnus Sjöblom - Martin Ingvarsson, Magnus Ahlsen (všetci Švéd.)

Spartak: Dikaň - Paršivľuk, N. Pareja, Marek Suchý, Makejev - Šešukov (90. Sabitov) - McGeady, Alex Meschini, Ari, D. Kombarov (84. Maidana) - Welliton (67. Ibson)
Žilina: Dúbravka - Ľ. Guldan, Piaček, Šourek, Patrik Mráz - Pečalka (46. Ceesay), Vittor - Rilke (65. Vladavič), Jež, T. Majtán (82. S. Angelovič) - T. Oravec

Moskovčania začali svižne a pohrozili hneď v prvej minúte, keď nebezpečne strieľal Dmitrij Kombarov. Jeho pokus len tesne minul ľavú žrď bránky Žiliny. V 8. min poslal do moskovskej šestnástky svoj typický center z pravého krídla Rilke, ale Vittorovo zakončenie neznamenalo nebezpečenstvo pre domáceho gólmana Dikaňa. Spartak odpovedal hneď z protiútoku. Z hranice pokutového územia to technicky skúšal írsky legionár McGeady, ale jeho strela približne o pol metra minula spojnicu. V 12. minúte sa strela Alexa Meschiniho ľavačkou obtrela o brvno Dúbravkovej svätyne. V 21. min si nabehol do pokutového územia Welliton, ale brazílsky kanonier sa s loptou dostal až takmer ku bránkovej čiare a z uhla nezakončil presne. Spartak mal prevahu, držal loptu vo svojej moci a nepúšťal zverencov Pavla Hapala na dostrel svojej bránky. V 30. minúte sa fantastickým zákrokom predviedol žilinský gólman Dúbravka, ktorý vyrazil strelu Dmitrija Kombarova z malého vápna. Už o tri minúty neskôr z priameho kopu nebezpečne vystrelil Alex Meschini, ale Dúbravka opäť podržal svojich spoluhráčov, keď vyboxoval loptu na rohový kop. Žilinský brankár kapituloval hneď vzápätí, keď ho hlavičkou po rohovom kope preloboval Brazílčan Ari. Moskovčanov gól upokojil, kontrolovali hru a nepúšťali hráčov slovenského majstra do šancí. Prvá štyridsaťpäťminútovka sa skončila tesným, no úplne zaslúženým triumfom domácich - 1:0.

Žilinský tréner Hapal poslal do druhého polčasu Momodoua Ceesaya a gambijský útočník okamžite priniesol do hry MŠK potrebný vietor. Na začiatku druhého dejstva Ceesay pekne prešiel cez Šešukova, ponúkol prihrávkou šancu Oravcovi, ale ten sa už nedostal k lopte. V 54. min peknou uličkou našiel Jež nabiehajúceho Rilkeho, ale žilinský stredopoliar nevyužil najväčšiu príležitosť Žiliny v dovtedajšom priebehu stretnutia. Vzápätí ako blesk z jasného neba prišla kontra domácich: v 61. minúte prudký center Dmitrija Kombarova z ľavej strany poza obranu Žiliny prešiel až na voľného Ariho a Brazílčan nemal problém z päťky druhý raz poslať loptu do siete - 2:0. Potom Moskovčania umne kontrolovali hru a nepúšťali "žlto-zelených" do šancí. Hráči ruského tímu sa navyše obetavo vracali a nebojácne sa hádzali do striel súpera. Zverenci Pavla Hapala sa snažili vyťažiť niečo aspoň zo štandardných situácií, ale nepodarilo sa im vážnejšie ohroziť domáceho gólmana Dikaňa. V 75. min vystrelil spoza pokutového územia Alex Meschini, jeho pokus vytesnil Dúbravka na žrď. V 86. min mal šancu skompletizovať hetrik Ari. Pekne sa zbavil Šoureka na hranici pokutového územia, ale vystrelil len vysoko nad bránku. Skóre stretnutia uzavrel striedajúci Brazílčan Ibson. Ten zužitkoval center Argentíčana Maidanu, ďalšieho nového hráča, ktorý do hry zasiahol až v duhom polčase .