Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. septembra 2011

Ľudia z firiem ponúkajú svoje skúsenosti neziskovkámZamestnanci firiem odovzdávajú svoje biznis znalosti, skúsenosti a zručnosti aj slovenským neziskovkám. Každý dobrovoľník si môže vybrať oblasť, v ktorej chce neziskovke pomáhať - ...Zdieľať
charita BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Zamestnanci firiem odovzdávajú svoje biznis znalosti, skúsenosti a zručnosti aj slovenským neziskovkám.


Každý dobrovoľník si môže vybrať oblasť, v ktorej chce neziskovke pomáhať - či je to PR a marketing, účtovníctvo, preklady, manažment alebo pomoc s IT službami.

Firemní dobrovoľníci pomáhajú ženám v núdzi, deťom zo sociálne znevýhodnených rodín, ale aj matkám na materskej dovolenke prostredníctvom programu Hlavy pomáhajú. Adriana Mitrová, zamestnankyňa spoločnosti Orange, sa rozhodla viesť počítačový kurz pre ženy v núdzi. „Adriana je akčná a má vynikajúci prístup k našim klientkam. Ženy sa na ňu pozerajú ako na svoj vzor,“ povedala Lívia Miklanová z Centra pre výchovu k rodičovským zručnostiam – Cesta.

Viac poriadku a odbornosti do fungovania združenia V.I.A.C. na Orave vnáša zamestnankyňa Slovak Telekom Natália Zorvanová. V Trstenej hľadali manažérsku hlavu, ktorá by pomohla s efektívnejším riadením. „Natália nám zadáva úlohy, poukazuje na chyby a my sa ich snažíme naplniť a spoločne hľadáme riešenia. Navyše zvyšuje moju osobnú motiváciu a chuť do práce,“ vysvetľuje Branislav Kožuch z OZ V.I.A.C.


Pomoc ponúkol aj Mexičan

Pretože dobrovoľníčka žije v Bratislave, s organizáciou komunikuje prostredníctvom e-mailu. Takto dáva možnosť aj organizácii, ktorá sídli v regióne, využiť jej dobrovoľnícku pomoc. „Je to nová pracovná skúsenosť, ale aj veľká zodpovednosť. Snažím sa odviesť profesionálnu a kvalitnú prácu a splniť očakávania. Je to práca, kde vám šéfuje vlastné svedomie,“ hovorí Natália Zorvanová.

K firemným dobrovoľníkom na Slovensku sa pridal aj Mexičan Raul Israel Sanchez, ktorý učí angličtinu v rodinnom centre Klbko v Karlovej Vsi.

„Byť učiteľom angličtiny je pre mňa skvelá skúsenosť. Musel som sa naučiť komunikovať s novým okruhom ľudí a porozumieť im, čo sa chcú naučiť,“ povedal účtovník z Jonson Controls.

Ďalší dobrovoľníci pomáhajú neziskovkám s prekladmi, strategickým plánovaním alebo sa delia o svoje skúsenosti a rady, ktoré klienti práve potrebujú. Personalistka Sylvia Kuzmová z ING napríklad píše články o hľadaní zamestnania pre obľúbený portál združenia Mamám Slovenska. Do programu Hlavy pomáhajú sa neziskové organizácie môžu prihlasovať po celý rok prostredníctvom portálu darca.sk aj s aktivitami, v rámci ktorých potrebujú pomoc.

„Platí to aj pre firemných dobrovoľníkov, ktorí si na stránke hlavypomahaju.sk sami vyberú alebo navrhnú formu pomoci pre neziskovku,“ uviedla programová koordinátorka Nadácie Pontis Mirka Gúčiková.
Nadácia Pontis a skupina Engage sa už viac ako 4 roky venujú téme zapájania zamestnancov do dobrovoľníctva. Okrem manuálnych prác počas podujatia Naše Mesto sa dobrovoľníci zapájajú aj do vzdelávacích a administratívnych aktivít, akými sú tréningy pre neziskové organizácie, preklady textov, IT služby či právna pomoc. Program Hlavy pomáhajú tieto čiastkové aktivity posúva na vyššiu úroveň.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudové remeslá a folklór ovládli ulice Bratislavy
<< predchádzajúci článok
Na jeseň sa začína boj o budúce eurofondy

Ľudia z firiem ponúkajú svoje skúsenosti neziskovkám - diskusné fórum čitateľov

mňa by4.9. 9:19:20