17. decembra 2016

M. Fourcade vyhral aj stíhačky 3. kola SP. Slováci bez bodu

Francúz Martin Fourcade po šprinte vyhral aj stíhačky 3. kola Svetového pohára biatlonistov v Novom Měste na Moravě 15. decembra 2016. Foto: TASR/AP
Nové Město na Moravě 17. decembra (TASR) - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade v tejto sezóne zbiera triumf za triumfom. V 3. kole Svetového pohára v Novom Měste na Morave zvíťazil aj v stíhacích pretekoch. Na 12,5 km trati ho od druhého Rusa Antona Šipulina delilo 30,2 sekundy a od tretieho Francúza Fillona Mailleta 38,3. Slovenská trojica zaostala za bodovanou štyridsiatkou, 43. skončil Martin Otčenáš (0-1-2-1), 44. Matej Kazár (0-0-1-1) a 51. Tomáš Hasilla ((1-0-2-1). V priebežnom hodnotení SP vedie aj naďalej M. Fourcade.

Francúz M. Fourcade si ako prvý na štarte užíval podmienky na strelnici. Boli vcelku priaznivé, s mínusovou teplotou bez väčších veterných výkyvov. Od začiatku Francúza naháňal najmä Rus Šipulin, pretože tretí zo šprintu Nór Svendsen ochorel a neštartoval. V areáli Vysočina sa tesnila opäť obdivuhodná návšteva vyše 30-tisíc divákov. Fourcade a Šipulin zostali vedno na čele aj po úvodnej ležke, kontakt s nimi po jednom trestnom okruhu stratil Nór J.T. Boe. O rýchlej dosť nebezpečnej trati napovedal pád Čecha Moravca, ktorý si zlomil pažbu na malokalibrovke a stratil možnosž zlepšiť si ôsme miesto zo šprintu. V druhej ležbe minul Fourcade štvrtý terč (strata +22,6) a pozíciu lídra prevzal Šipulin. V prvej stojke Rus nevybielil prvý terč a situácia sa otočila v prospech Fourcada (+10,9). Po záverečnej čistej ležke si dovolil aj veľavravné gesto a len zvýraznil svoju nadvládu, s 55. víťazstvom v kariére.

Slovenskí biatlonisti Martin Otčenáš (+1:29 strata na štarte), Tomáš Hasilla (+1:31) a Matej Kazár (+1:47) sa usilovali vzhľadom na postavenie na štarte hlavne zabodovať do SP. Ani jednému sa to napokon nepodarilo, 43. Martin Otčenáš (0-1-2-1), 44. Matej Kazár (0-0-1-1) a 51. Tomáš Hasilla ((1-0-2-1) zlyhali v rozhodujúcich chvíľach, najmä v prvej polohe stojmo.