Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2019

M. Pompeo vyzval na ukončenie rivality na Blízkom východeMike Pompeo, archívna snímka.Zdieľať
Mike Pompeo, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Káhira 10. januára (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo prisľúbil, že jeho krajina sa bude naďalej angažovať na Blízkom východe. K potvrdeniu záväzku dochádza v čase, keď sa Washington snaží vyvrátiť obavy svojich spojencov v súvislosti s politikou USA v tomto nepokojnom regióne, informovala agentúra DPA.


Americký prezident Donald Trump znepokojil svojich spojencov v zmienenom regióne, keď v polovici decembra prekvapivo oznámil plán stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie, pričom vyhlásil porážku teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

"Spojené štáty a prezident Trump zostanú naďalej stálym partnerom v tomto regióne pre Egypt i ďalšie krajiny," uistil Pompeo spojencov počas prejavu v Káhire. "V týchto konfliktoch nebojujete sami. Boje proti IS, al-Káide a ďalším teroristickým skupinám pokračujú," zdôraznil.

Šéf americkej diplomacie zároveň vyzval na ukončenie rivality na Blízkom východe s cieľom oslabiť vplyv Teheránu a prisľúbil vyhnať Irán zo Sýrie, píše agentúra AFP.

Pompeo sa tak vyjadril po rokovaniach s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a ministrom zahraničných vecí Sámihom Šukrím. Dodal, že so Sísím, ktorého krajina je dlhoročným spojencom USA, mal "produktívne stretnutie".

Do Egypta americký minister zavítal v rámci cesty po krajinách Blízkeho východu. Navštívi ešte Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Katar, Saudskú Arábiu, Omán a Kuvajt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
D. Kováčik žiada originál nahrávky z kauzy Gorila
<< predchádzajúci článok
Grécke univerzity dostali listy s bielym práškom

M. Pompeo vyzval na ukončenie rivality na Blízkom východe - diskusné fórum čitateľov