Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2006

MAAE po smrti bývalého agenta prehodnocuje polónium-210Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) prehodnocuje po smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka klasifikáciu polónia-210. Práve táto rádioaktívna látka Litvinenka pripravila o ...Zdieľať

LONDÝN 13. decembra (WEBNOVINY) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) prehodnocuje po smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka klasifikáciu polónia-210. Práve táto rádioaktívna látka Litvinenka pripravila o život. Polónium-210 MAAE doteraz evidovala v štvrtej kategórii päťstupňovej klasifikácie rádioaktívnych látok, pričom najnebezpečnejšie látky sú zaradené v prvej kategórii. Pri látkach zaradených do štvrtej kategórie je podľa údajov MAAE "nepravdepodobné, že by boli nebezpečné". "To je vec, ktorú treba určite prehodnotiť," potvrdil pre stredajšie vydanie britského denníka Financial Times hovorca MAAE.

Litvinenko zomrel koncom novembra v londýnskej nemocnici na následky otravy polóniom-210. Zo zosnovania svojej smrti obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina a svojho bývalého zamestnávateľa, ruskú tajnú službu FSB. Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom prezidenta Putina a ruskú tajnú službu obviňoval okrem iného aj z toho, že stála za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí. Vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a spustila krvavú ofenzívu v Čečensku.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci NR SR schválili začiatok konca úradu pre dohľad
<< predchádzajúci článok
Domorodí bojovníci hrozia vodcovi prevratu na Fidži smrťou