Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. júla 2019

Maas vrátil florentskej galérii obraz, ktorý ukradli nacistiNa archívnej snímke Heiko Maas.Zdieľať
Na archívnej snímke Heiko Maas. Foto: TASR/AP
 
Florencia 19. júla (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v piatok vo Florencii vrátil Taliansku obraz holandského maliara Jana van Huysuma, ktorý ukradli nacistické vojská počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AP.


Maas sa so šéfom talianskej diplomacie Enzom Moaverom stretol v priestoroch renesančného paláca Palazzo Pitti vo Florencii, ktorý je jedným zo sídiel galérie Uffizi, kde odhalili obraz Váza s kvetmi, ktorý namaľoval majster zátiší van Huysum. "Tento obraz patrí sem," uviedol Maas.

"Dnes sme vo Florencii uzavreli prekrásnu kapitolu v kultúrnej diplomacii medzi Talianskom a Nemeckom — dvoma zakladajúcimi členmi EÚ," napísal podľa agentúry DPA na Twitteri taliansky minister kultúry Alberto Bonisoli, ktorý sa na slávnostnej udalosti takisto zúčastnil.

Olejomaľbu zátišia s kvetmi vlastnila galéria Uffizi od roku 1824 až do roku 1944, keď ju ukradli vojaci nacistického Nemecka. Roky sa považoval za stratený. Objavil sa až v roku 1991, keď sa ho jedna nemecká rodina, ktorá tvrdila, že ho získala zákonným spôsobom, pokúsila predať na aukcii.

Vrátenie obrazu požadoval už začiatkom tohto roka riaditeľ galérie Uffizi Eike Schmidt. Za jeho snahu ho ocenili aj Maas a Moavero, ktorí vyzdvihli jeho "občiansku a morálnu odvahu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred 50 rokmi pristál na Mesiaci lunárny modul lode Apollo 11
<< predchádzajúci článok
Návštevníci Liptovfestu sa pokúsia o slovenský rekord v odzemku

Maas vrátil florentskej galérii obraz, ktorý ukradli nacisti - diskusné fórum čitateľov