Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2010

Magnetická rezonancia stála 800-tisíc eurPrvé najmodernejšie pracovisko magnetickej rezonancie pre detských pacientov na Slovensku stálo ministerstvo zdravotníctva ...Zdieľať
magneticka rezonancia Ilustračné foto magnetickej rezonancie

SITA/upload.wikimedia.org
BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) Prvé najmodernejšie pracovisko magnetickej rezonancie pre detských pacientov na Slovensku stálo ministerstvo zdravotníctva 800-tisíc eur.

Uviedol to dnes na otvorení pracoviska v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) minister zdravotníctva Richard Raši. „Pred 12 rokmi sme vymenili CT prístroj, teraz sme vymenili celé pracovisko. Otvorením pracoviska sa nám podarilo splniť náš cieľ – detským pacientom môžeme urobiť všetky potrebné vyšetrenia na jednom mieste,“ povedal riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan. S vyšetrovaním prvých pacientov by sa podľa primára radiologického oddelenia Dušana Haviara malo začať v priebehu niekoľkých dní. Podľa Haviara sa začala stará röntgenová technika na oddelení vymieňať pred dvoma rokmi, pretože bola veľmi kazová. Vďaka novej technológii sa skráti čas vyšetrenia, na jednom mieste je k dispozícii všetko - od ultrazvuku až po magnetickú rezonanciu - a zníži sa počet vyšetrení na CT prístroji, čím sa zabezpečí ochrana detí pred žiarením. Novodobým systémom magnetickej rezonancie je takisto možné zabezpečiť prevenciu vývojových porúch. Prístroj má podľa Žitňana životnosť 10 a viac rokov, stál 2,5 milióna eur a získali ho na splátky. Prístroj bude veľkým prínosom najmä pre detskú onkológiu, neurológiu, ortopédiu, chirurgiu a ostatné odbory.

Unikátna technológia pomáha deťom s odvedením pozornosti na farebné obrázky premietané na stene a tým prekonať prvotný strach z vyšetrenia. Prostredníctvom dotykového panela si dieťa samo môže zvoliť farbu vyšetrovacej miestnosti, rozprávkový motív aj hudbu, ktorá bude znieť počas vyšetrenia. Magnetická rezonancia je moderná zobrazovacia neinvazívna vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej sa dajú vyšetrovať orgány a orgánové systémy ľudského tela. Pacient sa umiestni do silného homogénneho magnetického poľa a zároveň sa vyšle rádiofrekvenčný signál. Po jeho ukončení sa sníma signál, ktorý „vyžiari“ ľudské telo. Z tohto signálu sa následne počítačovým spracovaním rekonštruuje skutočný obraz ľudského tela v oblasti, ktorá je vyšetrovaná.

Rádiologické oddelenie DFNsP, ktoré disponuje digitalizovanými röntgenovými prístrojmi, multidetektorovým CT prístrojom a magnetickou rezonanciou špeciálne určenou pre detských pacientov, sa zaradilo medzi najšpičkovejšie pediatrické rádiologické pracoviská na svete. Dobudovaním pracoviska magnetickej rezonancie DFNsP zavŕšila vybudovanie digitálneho röntgenového pracoviska a stala sa tak "bezfilmovou" nemocnicou.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava má kapacitu 397 lôžok. V minulom roku tu bolo hospitalizovaných 16 461 detí, vykonali tu 463 103 ambulantných vyšetrení a 10 147 operácií. O detských pacientov sa stará 284 lekárov, 409 zdravotných sestier a 477 ostatných pracovníkov. Bratislavskí pacienti tvoria 40 percent, zvyšných 60 percent je z iných miest Slovenska.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európske banky sú odolnejšie, čelia novým rizikám
<< predchádzajúci článok
SZČO musia predložiť SP výšku príjmov za rok 2009

Magnetická rezonancia stála 800-tisíc eur - diskusné fórum čitateľov