28. novembra 2010

Majstrovstvá Európy v plávaní patrili Nemcom

Záverečnými dvanástimi finálovými disciplínami vyvrcholili v nedeľu v holandskom Eindhovene XIV. majstrovstvá Európy v plávaní v krátkom bazéne. Pozíciu najúspešnejšej krajiny ...

plavanie Foto: SITA, APEINDHOVEN 28. novembra (WEBNOVINY) - Záverečnými dvanástimi finálovými disciplínami vyvrcholili v nedeľu v holandskom Eindhovene XIV. majstrovstvá Európy v plávaní v krátkom bazéne. Pozíciu najúspešnejšej krajiny spred roka z tureckého Istanbulu neobhájili Holanďania, ktorí v tesnom medailovom súboji napokon podľahli Nemcom. A to aj napriek mohutnému finišu, keď v nedeľu holandské ženy vyplávali štyri zlaté medaily. Nemeckí reprezentanti získali v celkovom sumáre desať zlatých, osem strieborných a štyri bronzové medaily. Druhí Holanďania vybojovali o jednu zlatú medailu menej, ale o jeden bronz viac (9-8-5) Tretia priečka patrí v medailovej bilancii Maďarom so ziskom 6 zlatých, jednej striebornej a dvoch bronzových.

V Eindhovene nepadol v súlade s prognózami v 38 disciplínach žiadny svetový rekord, posúvalo sa len jedno európske maximum. Postaral sa o to Rus Stanislav Donec na 50 m znak (22,74 s). Pred rokom v Istanbule plavci na kontinentálnom vrchole v 25 m bazéne prekonali až 13 svetových rekordov. Vtedy to bolo posledné vrcholné podujatie, na ktorom boli povolené technologicky vylepšené plavky. Celotelové úbory na báze takmer stopercentného polyuretánu sú počnúc Novým rokom 2010 zakázané a Eindhoven je ďalším z dôkazov návratu k nerekordnej ére v plávaní.

V areáli Pieter van den Hoogenband Stadium chýbalo viacero špičkových plavcov, ktorí zamerali svoju pozornosť na blížiace sa majstrovstvá sveta v krátkom bazéne v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (15. - 19. 12.). V Eindhovene sa predstavila aj desiatka slovenských plavcov, medzi nimi viaceré mladé tváre vrátane debutantov na vrcholných pretekoch. Slovensko podľa predpokladov zostalo bez finálovej účasti. Spomedzi šiestich slovenských semifinále si najlepší výsledok pripísal Roman Kučík na 50 m voľný spôsob, ktorý skončil na celkovej 10. priečke. Skúsený 29-ročný Kučík (Dukla Banská Bystrica) bol najúspešnejším spomedzi Slovákov aj v tom zmysle, že až trikrát sa z rozplavieb prebojoval do semifinále (50 m v. sp., 100 m v. sp., 50 m mot.). Okrem Kučíka ďalšími tromi slovenskými semifinalistami boli počas štvordňových bojov v eindhovenskom bazéne Filip Nádaský (50 m znak), Michal Navara (50 m mot.) a Katarína Listopadová (100 m v. sp.).

Záverečná medailová bilancia na XIV. majstrovstvách Európy v plávaní v krátkom bazéne v holandskom Eindhovene (desať najúspešnejších krajín po skončení 38 disciplín):