Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

30. novembra 2020

Malý Rím a jeho prvenstvá. Rekordy Trnavy

Zdieľať
Malý Rím a jeho prvenstvá. Rekordy Trnavy

Rekordy Trnavy je publikácia o Trnave a jej slovenských, európskych a svetových rekordoch. Predstavuje mesto jedinečným kultúrno-historickým a vizuálne zaujímavým spôsobom. Spojenie zaujímavých textov a pestrého ilustračného materiálu poukazuje na výnimočnosť mesta v medzinárodnom kontexte, pretože na mape strednej Európy nájdeme totiž len niekoľko miest s takou pestrou a bohatou históriou či tradíciami, aké má Trnava.

Viete, ktorá univerzita bola svojho času najvýznamnejšia v Uhorsku?
Viete, prečo sa Trnava nazýva Malý Rím či Malé Bordeaux?
Viete, aké svetové prvenstvá má Trnava?

Viac ako 320 rekordov, zaujímavostí a kuriozít dá odpoveď na všetky vaše otázky.
Trnava má nielen bohatú históriu, ale aj úspešnú súčasnosť a oplýva pamiatkami či zaujímavosťami, ktoré sú jedinečné nielen z pohľadu Slovenska, ale i v rámci Európy a nájdu sa i mnohé svetové unikáty. V knihe Rekordy Trnavy sa zoznámite so všetkými z nich.

Vydavateľstvo DAJAMA pokračuje vo svojej obľúbenej sérii Rekordy Slovenska, v ktorej sa venuje mapovaniu unikátnych javov, objektov či udalostí, ktoré sa vyskytli alebo stále existujú na území Slovenska. Vyšli už Rekordy Bratislavy, Rekordy Tatier a teraz Rekordy Trnavy.

Najväčší rozmach Trnava dosiahla v 16. storočí, keď sa spolu s Bratislavou stala najvýznamnejším mestom Uhorska. Bratislava prebrala funkciu správneho centra a Trnava úlohu cirkevného centra Uhorska. V roku 1543 sa sem presťahoval ostrihomský arcibiskup a Trnava bola takmer 300 rokov sídlom ostrihomského arcibiskupa a kapituly. Veľkými písmenami sa do jej dejín zapísal aj rok 1635, keď tu kardinál Peter Pázmány založil univerzitu.

Trnava sa postupne stala aj slovenským národným a kultúrnym centrom, o čom svedčí aj neskoršie založenie a pôsobenie Slovenského učeného tovarišstva či Spolku svätého Vojtecha. V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou bola Trnava tretím najväčším slovenským mestom a svoj význam – hospodárskeho a kultúrneho strediska západného Slovenska – si udržala dodnes.

Mesto oplýva viacerými pamiatkami i zaujímavosťami, jedinečnými nielen z pohľadu Slovenska, ale aj zo širšieho stredoeurópskeho rámca a nájde sa i zopár svetových unikátov. „Mojou snahou je v tejto knihe sprístupniť širokej verejnosti mnohé z nich. Samozrejme, že takýto zoznam nie je zďaleka úplný a tobôž nie konečný. V dnešnom rýchlom svete sa totiž neustále menia sociálno-ekonomické pomery a pribúdajú nové javy či udalosti. Možno už zajtra po ďalších objavoch alebo zisteniach môžu byť niektoré údaje zastarané či niektorý z rekordov už neplatný. Ak sú však na začiatku zapísané, o to ľahšie sa neskôr prekonávajú,“ vysvetľuje Daniel Kollár, ktorý je hlavným autorom a zodpovedným redaktorom tejto jedinečnej knihy Rekordy Trnavy.

V publikácii nájdete z hľadiska rekordov či zaujímavostí najmä geografické a historické javy, ktoré možno označiť ako unikátne. Ide o fakty, ktoré sú výnimočné v rámci mesta alebo regiónu Trnava. Ak presahujú jeho rámec a sú významné z pohľadu Slovenska, Európy či sveta, upozorňujú na ne piktogramy umiestnené pri hesle. Nie vždy však sú to rekordy v pravom slova zmysle. Často ide len o zaujímavosti či kuriozity v rámci mesta, Slovenska alebo aj z medzinárodného hľadiska.

Tieto javy sú na stránkach knihy doplnené dávnymi i súčasnými zábermi mesta a jeho pamätihodností, rôznymi obrazmi či kresbami. Spolu s textom tak dotvárajú nielen historický, ale aj súčasný obraz Trnavy.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FOTO: V Japonsku spozorovali na oblohe nezvyčajne žiariaci úkaz
<< predchádzajúci článok
Pamiatkari našli zlatý dukát uhorského panovníka Ladislava V. Pohrobka

Malý Rím a jeho prvenstvá. Rekordy Trnavy - diskusné fórum čitateľov