30. októbra 2008

Marcel Hossa a Branko Radivojevič hviezdami KHL

Po prvých dvoch mesiacoch Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) sa spomedzi veľkého počtu zahraničných hráčov okrem Čechov a Kanaďanov výrazne presadzujú Slováci, ktorých je v kluboch súťaže 16. ...

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Po prvých dvoch mesiacoch Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) sa spomedzi veľkého počtu zahraničných hráčov okrem Čechov a Kanaďanov výrazne presadzujú Slováci, ktorých je v kluboch súťaže 16. V najsledovanejšej štatistike sa darí najviac Čechom, dvojica Jan Marek (Metallurg Magnitogorsk) a Jaromír Jágr (Avangard Omsk) je na čele kanadského bodovania s 30 bodmi. Potešiteľné pre slovenských fanúšikov aj reprezentačných trénerov je, že v prvej desiatke figurujú aj dvaja slovenskí hráči. Na 6. mieste je útočník moskovského Spartaka Branko Radivojevič s 23 bodmi a desiatku uzatvára legionár lotyšského Dinama Riga Marcel Hossa s 20 bodmi. Do druhej desiatky sa pretlačil aj Radivojevičov spoluhráč Štefan Ružička, ako aj center kazašského Barysu Astana Jozef Stümpel (obaja s 18 bodmi). Aj medzi kanoniermi vedie Čech Jan Marek s 18 gólmi, Marcel Hossa je s 13 gólmi piaty a dvojica Spartaka Moskva Ružička - Radivojevič s 9 gólmi na 15. mieste tabuľky strelcov. V tabuľke +/- bodov je na 11. mieste Stümpel s 13 kladnými bodmi. Marcel Hossa sa nestratil ani medzi najtrestanejšími hráčmi KHL, keď v štatistike, ktorej kraľuje trojica Kanaďanov s viac ako 100 trestnými minútami na konte, je rižský kanonier na 7. mieste so 74 trestnými minútami. Hossa a Ružička figurujú aj v desiatke najúspešnejších strelcov v presilových hrách spoločne na 6. mieste so 6 gólmi. Hossa má navyše na konte aj jeden gól v oslabení, je 4. najusilovnejším hráčom KHL so 79 strelami do priestoru bránky a v priemere striel na zápas mu patrí 6. miesto (3,4 strely na bránku za zápas). Medzi dvadsať hráčov, ktorí dostávajú najviac priestoru na ľade, sa dostal aj tretí Slovák v Spartaku Moskva obranca Ivan Baranka, ktorý trávi na ploche v priemere 21:19 min. Jedinou štatistikou, kde kraľuje slovenský hráč, je počet absolvovaných vhadzovaní, líder Jozef Stümpel stál na buly už 529-krát a v úspešnosti vyhratých buly je so 62,6% v prvej trojke špecialistov na túto hernú činnosť. Spomedzi dvojice slovenských brankárov v KHL je častejšie na ľade Rastislav Staňa (14 zápasov, 7 víťazstiev, priemer 3,01 gólu na zápas, úspešnosť 89,1 %), ktorý je podľa štatistík aj odchytaných minút jednotkou Severstaľu. Matúš Kostúr (10 zápasov, 1 víťazstvo, priemer 3,62 gólu na zápas, úspešnosť 85,3 %) je v Minsku na poste dvojky za Kanaďanom Andy Chiodom. Oveľa lepšie je na tom kvarteto slovenských obrancov. Ivan Baranka v Spartaku Moskva a Tomáš Starosta v Nižnekamsku sú vo svojich tímoch lídrami v čase strávenom na ľade. Peter Podhradský je najproduktívnejším obrancom Torpéda Nižnyj Novgorod. Druhý najvyšší počet víťazných gólov má v Astane na konte druhý najlepší strelec spomedzi obrancov Barysu Branislav Mezei. SITA