13. októbra 2009

Marcel Hossa druhý v kanadskom bodovaní v KHL

V nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), ktorá má za sebou takmer jednu štvrtinu zápasov základnej časti, patria slovenskí legionári medzi lídrov v niekoľkých štatistikách (pozn. - ...

MOSKVA 13. októbra (WEBNOVINY) - V nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), ktorá má za sebou takmer jednu štvrtinu zápasov základnej časti, patria slovenskí legionári medzi lídrov v niekoľkých štatistikách (pozn. - štatistiky k 12. októbru). Najvýraznejšie sa presadzuje útočník Dinama Riga Marcel Hossa. Po pondelňajšom trojbodovom zápise v Čeľabinsku, ktorým trenčiansky odchovanec oslávil svoje 28. narodeniny, sa so 16 bodmi (9+7) dostal na druhú priečku kanadského bodovania KHL. Pred ním figuruje len švédsky útočník Dinama Moskva Mattias Weinhandl, ktorý nazbieral o bod viac. Mladší zo súrodencov Hossovcov figuruje na rovnakej priečke aj v poradí kanonierov, keď spolu s Pavlom Brendlom z Nižneho Novgorodu zaostávajú o gól za hviezdnym desaťgólovým Jaromírom Jágrom z Omska. Až dva z Hossových zásahov padli v oslabení, čo mu zaisťuje prvenstvo v tejto štatistike. Ilavský rodák patrí aj k najusilovnejším strelcom KHL, keď na súperových brankárov vyslal 56 striel, čo je len o jednu menej ako vedúci Jaromír Jágr.

Do exkluzívnej desiatky najlepších kanonierov KHL patrí aj ďalší slovenský útočník Roman Kukumberg. Krídelník Lady Togliatti má na konte 7 gólov a spolu s ďalšími šiestim strelcami sa delí o 7. miesto v tabuľke strelcov. Pozoruhodná je aj strelecká úspešnosť 29-ročného bratislavského centra - 31,8 %, ktorá ho radí na 16. miesto v tomto ukazovateli. Trojicu presných zásahov zaznamenal v početnej výhode svojho tímu, čo ho radí na 8. miesto medzi strelcami v presilových hrách spolu s ďalšími 13 hráčmi, medzi ktorými je aj útočník Spartaka Moskva Martin Cibák.

Druhým Slovákom v prvej desiatke kanadského bodovania je 37-ročný center kazašskej Astany Jozef Stümpel. Spolu s Maximom Sušinskym figuruje na 10. mieste s 13 bodmi za 5 gólov a 8 asistencií. Center z Nitry patrí k hráčom, ktorí sa najčastejšie stavajú na vhadzovania. Absolvoval ich 273, čo znamená tretie miesto v tejto štatistike.

Dvadsaťdvaročný center Marek Zagrapan strelil dva víťazné góly Čerepovca a s ďalšími 17 hráčmi sa delí o štvrtú pozíciu v tejto bilancii. Jedenásta pozícia medzi najtrestanejšími hráčmi patrí obrancovi Spartaka Moskva Jaroslavovi Obšutovi, ktorý v 13 zápasoch nazbieral 35 trestných minút. V čase strávenom na ľade dominujú aj v KHL obrancovia. Elitný slovenský bek Balašichy Martin Štrbák trávi na ľade priemerne 23:31 min, čo ho radí na 5. miesto, Stümpelov spoluhráč Peter Podhradský je 13. a za zápas odohrá priemerne 21:35 min. Tridsaťštyriročnému prešovskému odchovancovi Štrbákovi patrí v kanadskom bodovaní medzi obrancami 3. priečka, keď získali rovnaký počet 8 bodov (1+7) ako líder poradia Riazancev a druhý Nikulin.

V štatistikách gólmanov figuruje jediný slovenský zástupca čerepovský Rastislav Staňa najvyššie v počte odchytaných minút, kde mu za 731:28 min v 12 zápasoch patrí 3. priečka. Za ten čas na neho letelo 297 striel, čo ho radí na 4. pozíciu. Dvadsaťdeväťročný košický odchovanec má úspešnosť 91,2 % a s priemerom 2,13 inkasovaného gólu na zápas sa zaradil na 10. miesto medzi všetkými gólmanmi KHL.