24. augusta 2013

Martikán opäť zvíťazil v SP, pripísal si 86. triumf

Slovenský pretekár Michal Martikán na trati semifinálovej jazdy v kategórii C1 mužov počas 5. záverečného kola Svetového pohára v kanoistike na divokej vode v Čunove 24. augusta 2013. Foto: TASR/Michal Svítok
Čunovo 24. augusta (TASR) - Piate záverečné kolo Svetového pohára slalomárov na divokej vode vyvrcholilo počas víkendu v čunovskom umelom kanáli finálovými jazdami. V sobotu sa v troch disicplínach usilovalo o postup do finále aj šesť slovenských lodí, z toho dve súperili o celkové prvenstvo v SP. Aj keď 'krištáľový glóbus' nikto z nich nezískal, mimoriadne cenným bol vo finále triumf singlistu Michala Martikána a 3. priečka Mateja Beňuša. Michal Martikán vo svojej kariére už 17-krát v SP zvíťazil a zvýšil historický počet triumfov slovenského slalomu v pretekoch na 86.

Finále singlistov podfarbila trojnásobná účasť Slovákov. Matej Beňuš i Alexander Slafkovský pomýšľali aj na celkový triumf v SP, no keďže Beňuš skončil tretí, Slafkovský piaty a Tasiadis ôsmy, bodové manko na Tasiadisa nezlikvidovali.

V singloch sa v semifinále Slovákom podaril stopercentný záber s tromi finalistami a pred finálovou jazdou poriadne roztočili úvahy o mene celkového víťaza. Najbližšie k nemu mal Nemec Tasiadis, pretože v semifinále skončil so 14. miestom a ďalej nepostúpil priebežne prvý v hodnotení SP Slovinec Berčič. Vyrysoval sa zaujímavý súboj medzi Tasiadisom, Beňušom a aj Slafkovským s bodovými stratami oboch 14 a 15 bodov na Nemca. Zlikvidovať manko mohol Beňuš len vtedy, ak by zvíťazil a Tasiadis skončil štvrtý, alebo sa ponúkala kombinácia 2.-7., či 3.-9. Nádej však mal aj Slafkovský, ak by Tasiadis i Beňuš finále nezvládli. Vo finále naplno zažiaril dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán a pred MS v pražskej Troti ukázal súperom, že napriek oddychovému roku nič nestratil zo svojho povestného vodáckeho citu. V seriáli SP štartoval jediný raz v Čunove a v obdivuhodnej forme.

Vo finále singlista Slafkovský s ťukom na 12. bránke sa oproti semifinále zrýchlil o vyše dve sekundy, o to viac ho mohli mrzieť dve sekundy penalizácie, bez ktorých by skončil druhý a vo 'sveťáku' by celkove zvíťazil. Sklamaný mohol byť aj tretí Beňuš, ak by čo len o jednu priečku svietilo jeho meno vo finálových výsledkoch vyššie, vyšvihol by sa v konečnom poradí SP na čelo.

V semifinále singlistiek protiprúdna osmička singlistke Kataríne Macovej vyniesla 50-sekundovú penalizáciu, no napriek tomu sa zmestila do finálovej desiatky. Austrálčanka Foxová postúpila z 2. miesta a vzhľadom na bodový náskok v seriáli SP sa už mohla radovať z istého pohárového prvenstva. Vo finále bola suverénna a len potvrdila, že 'glóbus' je v tých najsprávnejších rukách. Slovenská singlistka Macová opäť vynechala bránku, úplne poslednú 23-tiu, bez 50-sekundovej penalizácie by obsadila druhú priečku.

V mužskom kajaku výlučne Nemci Dörfler, Schubert a Aigner si vyhradili pred Čunovom vedúce posty priebežného poradia SP a keďže 19. Dörfler do finále nepostúpil, zbrane v rukách mali Schubert a Aigner. Dvojica Slovákov mala zložitú úlohu, postúpiť sa nepodarilo 29. Martinovi Halčinovi, s viacerými chybami na finále nemal nárok. V kvalifikácii šiesty Ján Šajbidor musel atakovať 100-sekundovú hranicu, aby sa medzi finalistov zmestil. Na 12. a 15. bránke nabral štyri sekundy penalizácie a aj keď do polovice trate živil nádej na rýchlych medzičasoch, druhú polovicu nezvládol, obsadil 34. miesto, a tak slovenský kajak nemal vo finále zastúpenie.

Vo finále mužského kajaku sa taktiež narýchlo porovnávalo. Nemec Schubert musel zdolať svojho krajana Aignera, aby získal glóbus za prvenstvo v SP. Štartoval úplne posledný, dosiahol najrýchlejší čas a jeho radosť v cieli odrážala nielen víťazstvo v pretekoch, ale aj v konečnom poradí SP.

Finálové výsledky

C1 muži: 1. Michal Martikán (SR) 101,38 (0), 2. David Florence (V. Brit.) 102,04 (0), 3. Matej Beňuš 102,45 (0), 5. Alexander Slafkovský (SR) 103,69 (2)

v semifinále: 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 102,19 (0), 2. Martikán 102,43 (0), ...7. Beňuš 104,27 (0), 10. Slafkovský 105,78 (2)

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Austr.) 119,59 (2), 2. Kateřina Hošková (ČR) 131,56 (2), 3. Jasmine Royleová (V. Brit.) 133,91 (4), ...5. Katarína Macová (SR) 176,96 (52)

v semifinále: 1. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 127,98 (0), ...9. Macová 191,27 (56)

K1 muži: 1. Sebastian Schubert (Nem.) 98,44 (0), 2. Peter Kauzer (Slovin.) 98,91 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 99,98 (2), 4. Hannes Aigner (Nem.) 100,09 (0)

v semifinále: 1. Sebastian Schubert (Nem.) 97,13 (0), ...nepostúpili 29. Martin Halčin 104,73 (2), 34. Ján Šajbidor (obaja SR) 105,87 (4)