06. septembra 2008

Martikán s boľavým lakťom postúpil do semifinále C1

V sobotňajšej kvalifikácii medzinárodných vodnoslalomárskych pretekov Autopolis Slovak Open - World Series 2008 zo slovenských reprezentantov zvíťazili iba Alexander Slafkovský v kategórii C1 a Matúš ...

ČUNOVO 6. septembra (WEBNOVINY) - V sobotňajšej kvalifikácii medzinárodných vodnoslalomárskych pretekov Autopolis Slovak Open - World Series 2008 zo slovenských reprezentantov zvíťazili iba Alexander Slafkovský v kategórii C1 a Matúš Hujsa v kategórii K1 mužov. Alexander Slafkovský bol časom 216,01 najrýchlejší v konkurencii 46 súťažiacich zo 14 krajín. A to aj napriek tomu, že na kaskádach čunovského Areálu vodných športov nazbieral šesť trestných sekúnd. Ďalší Slováci v zostave Juraj Minčík, Matej Beňuš a Karol Rozmuš obsadili tretie, štvrté a piate miesto, keď sa pred nich dostal iba Francúz Pierre Labarelle. V pretekoch štartoval aj štvornásobný olympijský medailista a dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán, ktorý napriek veľkému hendikepu (bolesti v pravom lakti) výkonom 256,94 obsadil až 15. miesto. "Michal chcel v Čunove veľmi štartovať, preto sme v spolupráci s lekármi urobili všetko pre to, aby sa mu to aj podarilo. Zranená ruka ho však bolí stále viac, no v sobotu trochu experimentoval, a preto skončil až pätnásty. Aj so zranením však bezpečne postúpil do semifinále, v ktorom sa predstaví tridsať najrýchlejších kanoistov," povedal v sobotu pre agentúru SITA Martikánov manažér Richard Galovič. Podľa neho náročná technická trať, ktorú v Čunove postavil olympijský víťaz z OH 1992 v Barcelone Lukáš Pollert, bude Martikánovi vyhovovať a aj bez enormného úsilia môže postúpiť medzi desať finalistov. V kategórii C2 si v semifinále zmeria sily všetkých deväť lodí zo štyroch krajín a všetky, ktoré dôjdu v nedeľu do cieľa náročnej čunovskej trate, bude v popoludňajšom finále súťažiť o body do priebežného poradia World Series 2008. Trojnásobní olympijskí víťazi Peter a Pavol Hochschornerovci skončili na 2. mieste (266,95), keď na domácej vode nazbierali šesť trestných sekúnd, slovinská posádka za nimi (Luka Božič, Sašo Taljat) inkasovala 12 trestných sekúnd a víťazi kvalifikácie Timothy Baillie a Etienne Stott z Veľkej Británie dokonca až 18 sekúnd. Podobne ako deblisti aj všetkých 27 kajakárok z deviatich krajín bude štartovať v semifinále K1 žien, desať najrýchlejších bude súperiť vo finále. Kvalifikáciu vyhrala časom 248,51 (2) Nina Možetičová zo Slovinska pred kvartetom Sloveniek v zostave Jana Dukátová, Dana Beňušová, Katarína Macová, Kristína Nevařilová. Dvojnásobná olympijská víťazka z OH 2004 v Aténach a OH 2008 v Pekingu Elena Kaliská po veľkom zaváhaní na trati obsadila až 9. miesto (čas 371,06), keď si na konto pripísala priepastných 102 trestných sekúnd. "Elena urobila veľkú chybu, ktorú už na vode nemohla napraviť ani silou, ani nasadením, preto sa musela uspokojiť s pozíciou na konci prvej desiatky," vysvetlil Richard Galovič prekvapujúci výsledok Eleny Kaliskej v Čunove. Najťažšiu úlohu v sobotňajšej kvalifikácii mali kajakári, ktorých bolo v štartovnej listine 64 z 13 krajín a z nich si účasť v semifinále zaistila štyridsiatka najlepších. Vo finále kráľovskej disciplíny Autopolis Slovak Open - World Series 2008 sa predstaví desať najúspešnejších. Táto súťaž sa však skončila veľkým prekvapením, keď kvalifikáciu časom 226,77 (2) vyhral Slovák Matúš Hujsa. Navyše v prvej šestici skončili aj ďalší traja Slováci (3. Michal Bárta, 5. Kamil Kamiščák, 6. Martin Vlček), hoci skúsení reprezentanti ako Peter Cibák, Ján Šajbidor a Tomáš Mráz skončili hlboko v poli porazených. P. Cibák na 30. mieste, T. Mráz na 33. mieste, J. Šajbidor obsadil 34. pozíciu. Keďže všetci sa vtesnali do semifinálovej štyridsiatky, na pretekoch v Čunove budú pokračovať aj v nedeľu predpoludním. Výsledky sobotňajšej kvalifikácie na víkendových vodnoslalomárskych pretekoch Autopolis Slovak Open, súčasti World Series 2008, v Areáli vodných športov v Čunove: Výsledky - kvalifikácia: MUŽI: K1: 1. Matúš Hujsa (SR) 226,77 (2 tr. s.), 2. Ciaran Heurteau (Ír.) 228,83 (8), 3. Michal Barta (SR) 234,43 (8), 4. Michal Tayler (Kan.) 235,33 (4), 5. Kamil Kamiščák 237,11 (10), 6. Martin Vlček (obe SR) 239,81 (8) C2: 1. Timothy Baillie, Etienne Stott (V. Brit.) 261,41 (18), 2. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 266,95 (6), 3. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 268,85 (12), 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik 294,69 (56), 5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 296,24 (58), 6. Milan Kubáň, Marian Olejník (všetci SR) 349,83 (106) C1: 1. Alexander Slafkovský (SR) 216,01 (6), 2. Pierre Labarelle (Fr.) 229,38 (4), 3. Juraj Minčík 229,41 (4), 4. Matej Beňuš 231,53 (0), 5. Karol Rozmuš (všetci SR) 231,60 (0), 6. Benjamin Savšek (Slovin.) 236,19 (4),... 15. Michal Martikán (SR) 256,94 (2) ŽENY: K1: 1. Nina Možetičová (Slovin.) 248,51 (2), 2. Jana Dukátová 250,68 (10), 3. Dana Beňušová 259,91 (14), 4. Katarína Macová 291,64 (10), 5. Kristína Nevařilová (všetky SR) 297,66 (14), 6. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 317,52 (52),... 9. Elena Kaliská (SR) 371,06 (102) SITA

Pohár národov Slovincom, tím pekinských šampiónov až 5.