24hod.sk    Auto moto

15. apríla 2007

Massa víťazom VC Bahrajnu, Hamilton má rekord

Brazílčan Felipe Massa na Ferrari sa stal systémom štart - cieľ víťazom tretích pretekov seriálu majstrovstiev sveta automobilov formuly 1 - Veľkej ceny Bahrajnu. Dvadsaťpäťročný pilot Ferrari ...

MANAMA 15. apríla (WEBNOVINY) - Brazílčan Felipe Massa na Ferrari sa stal systémom štart - cieľ víťazom tretích pretekov seriálu majstrovstiev sveta automobilov formuly 1 - Veľkej ceny Bahrajnu. Dvadsaťpäťročný pilot Ferrari vyhral na okruhu Šakhir tretie preteky v kariére, prvé v sezóne. Massa prerušil bahrajnské dvojročné kraľovanie Fernanda Alonsa, ktorý vyhral aj predchádzajúcu VC Malajzie. Španiel z tímu McLaren Mercedes skončil tentoraz až na 5. mieste. Lewis Hamilton a Kimi Räikkönen sa vďaka pódiovým 2. a 3. miestu dotiahli bodovo v hodnotení svetového šampionátu na Alonsa a všetci traja majú po 22 bodov. Massa zaostáva o 5 bodov. Pred Alonsa sa v pretekoch v Bahrajne dostal aj Nick Heidfeld na BMW.
Brit Hamilton sa stal prvým nováčikom histórie F1, ktorý stál pri svojich prvých troch štartoch v kariére na stupňoch pre víťazov. Po 3. mieste v Austrálii a druhom v Malajzii bol opäť druhý.
Aj v nedeľu sa opakoval scenár z predchádzajúcich Veľkých cien a o prvenstvo bojovali piloti z tímov Ferrari a McLaren. Massa si po štarte udržal pozíciu lídra z kvalifikácia, za ním sa zaradil Hamilton, pred Räikkönena sa dostal Alonso. Ten sa najskôr v prvej zákrute posunul pred Fína, ten ho hneď vyrovnal, ale Alonso si napokon definitívne vybojoval priebežnú 3. pozíciu. Hneď po prvých metroch pretekov sa VC Bahrajnu skončila po vzájomnej kolízii pre Jensona Buttona z Hondy a Scotta Speeda z Toro Rosso. Dvojica Massa, Hamilton svojim tímovým kolegom postupne unikala. Prvá časť pretekov bola takmer bez predbiehaní na prvých miestach. Dramatické momenty boli po prvých boxoch. Massa sa vďaka práci svojich mechanikov vzdialil od Hamiltona, Räikkönen sa vďaka tomu, že išiel do boxov o dve kolá neskôr ako Alonso, dostal pred svojho súpera. Dopredu sa dral David Coulthard z tímu Red Bull, z 21. miesta na štarte sa posunul v polovici pretekov už na siedmu pozíciu. Neskôr však doplatil na nespoľahlivosť motora a v 37. kole sa musel s pretekmi rozlúčiť. Predtým v 32. kole sa popri Alonsovi prehnal po krásnych manévroch Heidfeld, Massa sa stále viac a viac vzďaľoval Hamiltonovi. Räikkönen si bez problémov držal svoju 3. priečku. Poradie na čele sa nezmenilo ani po druhých zastávkach pri mechanikoch, Massa vybojoval pre tím Ferrari druhé tohtoročné víťazstvo. V pretekoch prepadli autá Renault, Giancarlo Fisichella ledva vybojoval bod za 8. miesto. Body okrem Massu, Hamiltona, Räikkönena, Heidfelda, Alonsa a Fisichellu brali ešte Poliak Kubica na BMW za 6. miesto a Talian Trulli na Toyote za 7. priečku.