Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2010

MEDVEDEV: Dohode s NATO dávam 10 rokov, inak začneme zbrojiťRuský prezident Dmitrij Medvedev v utorňajšom prejave o stave krajiny varoval, že ak nedôjde k dohode o vybudovaní spoločného protiraketového štítu, v Európe vypuknú preteky v zbrojení. ...Zdieľať
medvedev Foto: SITA, APMOSKVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorňajšom prejave o stave krajiny varoval, že ak nedôjde k dohode o vybudovaní spoločného protiraketového štítu, v Európe vypuknú preteky v zbrojení. Medvedev sa síce vo výročnom prejave sústredil na domáce záležitosti, v krátkej odbočke k zahraničiu však Západu adresoval pomerne tvrdú a jasnú výzvu. Reagoval tak na nedávny vývoj vzťahov medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Moskvou, ktoré sa snažia o vzájomné zblíženie v záujme projektu spoločného protiraketového štítu pre Európu. Ten bol predmetom rokovaní na nedávnom summite v Lisabone, no lídri sa na ničom konkrétnom nedohodli.


"V najbližších desiatich rokoch čelíme nasledovnej alternatíve - buď sa dohodneme na protiraketovej obrane a dosiahneme úplnú spoluprácu, alebo budeme čeliť novým pretekom v zbrojení. A potom budeme musieť prijať rozhodnutie a rozmiestniť nové raketové zbrane," vyhlásil Medvedev pred oboma komorami ruského parlamentu.

Moskva poprela, že by Medvedev počas minulotýždňového summitu NATO v Lisabone navrhoval, aby aliancia a Rusko zjednotili svoje systémy protiraketovej obrany. Rusi tak odmietli informácie amerických médií, že lídri členských krajín NATO takýto Medvedevov návrh odmietli. Ruskí líder údajne ponúkol aliancii prevzatie zodpovednosti za zostrelenie rakiet vypálených na Európu ponad Rusko. V rámci "sektorovej obrany" by krajiny NATO postupovali rovnako v prípade rakiet vypálených na Rusko.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žitňanská v januári ponúkne funkciu
<< predchádzajúci článok
Zomrel tenor Peter Hofmann