Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2010

Medvedev pozval Komorowského do MoskvyZastupujúci poľský prezident Bronislaw Komorowski príde na májové oslavy 65. výročia víťazstva nad fašizmom. Na ceremóniu na moskovskom Červenom námestí ho pozval ruský ...Zdieľať
medvedev Foto: SITA, AP

VARŠAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Zastupujúci poľský prezident Bronislaw Komorowski príde na májové oslavy 65. výročia víťazstva nad fašizmom. Na ceremóniu na moskovskom Červenom námestí ho pozval ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý ako jeden z mála svetových lídrov prišiel do Krakova na nedeľňajší pohreb tragicky zosnulého poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie. Komorovského hovorca v nedeľu potvrdil, že predseda parlamentu do Ruska poletí 9. mája a nahradí tak Kaczyńského, ktorý zahynul minulý týždeň.

Predtým však nebolo jasné, čí Kaczyński príde, keďže aj napriek pozvaniu Rusov nikdy nepotvrdil svoj príchod. Svoje rozhodnutie mal oznámiť po návrate z Katyne, kam si išiel uctiť pamiatku viac ako 22 tisícov zavraždených Poliakov sovietskou tajnou službou NKVD. No Kaczyński spolu s ďalšími 95 osobami do Katyne nikdy nedorazil, jeho špeciál havaroval pri pristávaní pri Smolensku.

Na očakávané májové oslavy Rusi okrem iných taktiež pozvali aj kontroverzného poľského generála Wojciecha Jaruzelského, ktorý sa aktívne zúčastnil na vojnovom ťažení proti Hitlerovým vojskám. Spolu s ním sú na pripravovanú ceremóniu pozvaní aj ďalší žijúci pamätníci druhej svetovej vojny či už z Francúzska, Veľkej Británie, alebo USA. Rusi dokonca po prvýkrát od konca ukončenia bojov v roku 1945 pozvali aj Poliakov.

Paradoxom však zostáva, že na zozname pozvaných hostí je aj Lech Walesa, hrdina poľského protikomunistického odboja, ktorý bojoval práve proti Jaruzelskému.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Letecká doprava v Európe zostáva paralyzovaná
<< predchádzajúci článok
Povolili prelety v letovej hladine 8000 metrov