15. decembra 2009

Memphis potrápil Boston, Minnesota zdolala Utah

V pondelok sa pozornosť priaznivcov zámorskej basketbalovej NBA upriamila na súboj topstrelcov súťaže - Carmela Anthonyho v drese Denveru ako vôbec najlepšieho kanoniera súťaže a Kevina Duranta, ktorý ...

NEW YORK 15. decembra (WEBNOVINY) - V pondelok sa pozornosť priaznivcov zámorskej basketbalovej NBA upriamila na súboj topstrelcov súťaže - Carmela Anthonyho v drese Denveru ako vôbec najlepšieho kanoniera súťaže a Kevina Duranta, ktorý zatiaľ okupuje tretiu priečku rebríčka. Z mikrosúboja oboch hráčov vyšiel lepšie mladší Durant, čo je však dôležitejšie, Carmelo Anthony sa mohol tešiť z víťazstva svojho tímu v pomere 102:93. V dueli pritom zaznamenal 31 bodov a 30-bodovú hranicu tak prekonal štvrtý raz v rade. Podobnú sériu má na konte aj Durant, ktorého 32 bodov znamená, že v deviatom zápase za sebou prekonal 25-bodovú métu. Denver v stretnutí čelil dobre fungujúcej obrane súpera, defenzívne zvládnuť družstvo rangu Nuggets je ale podľa Duranta nadľudská úloha. "Je náročné ubrániť ich, pretože majú v tíme množstvo talentu. Okrem najlepšieho strelca sa musíte sústrediť aj na Chaunceyho Billupsa, J. R. Smitha, či Tya Lawsona. Majú veľa zbraní. Hráme proti nim vždy veľmi tvrdo, ale k víťazstvu to nepomáha," komentoval 21-ročný krídelník negatívnu sériu klubu, ktorý od presťahovania zo Seattlu zlyhal už v piatich pokusoch o zdolanie súpera z Colorada.

Sympatický výkon predviedli v pondelok hráči Memphisu, ktorí potrápili favorita z Bostonu a napokon prehrali iba 105:110. Grizzlies zaskočili súpera najmä na začiatku zápasu. Potom Celtics prebrali iniciatívu do svojich rúk, ale domácim nedokázali odskočiť na rozdiel, ktorý by pre nich znamenal pohodlie. Najvyšší náskok si Boston vypracoval necelé tri minúty pred koncom po dvojtakte Rajona Ronda, keď viedol 103:95. Memphis však stihol odpovedať šiestimi bodmi v rade vrátane štyroch v podaní O. J. Maya. Následne sériu súpera prerušil trojbodovým pokusom Kevin Garnett a definitívne poslal do bezpečia najúspešnejší tím histórie súťaže až pokus Raya Allena na konci času vyhradeného na zakončenie. Trojbodovú hodnotu jeho pokusu, ako aj načasovanie si museli rozhodcovia overiť na videozázname. "Tak trochu sme zaimprovizovali," začal Allen s opisom situácie, keď dostal loptu do rúk štyri sekundy pred koncom limitu. "Pozrel som sa na kôš a zostávali mi nejaké tri sekundy. Bola to jedna zo situácií, keď v časovej tiesni viete podvedome vystreliť presne tak, ako treba,“ priblížil svoju strelu 34-ročný rozohrávač.

V Orlande si domáci pivot Dwight Howard naplno "vychutnal" náročnosť svojej podkošovej pozície na ihrisku v dueli proti Indiane. Množstvo úderov a tvrdých faulov, ktoré inkasoval, vyvážil prínosom k výhre mužstva v podobe 21 bodov a 23 doskokov. "Veľmi som si to dnes neužil. Snažil som sa zostať trpezlivý, pokojný a nenechať sa znechutiť," opísal svoj prístup k hre súpera, ako aj k svojmu pomalšiemu úvodu zápasu 24-ročný pivot. Tvrdú hru na svojho podkošového hráča kritizoval po stretnutí aj tréner Stan Van Gundy, ktorý si myslí, že rozhodcovia v NBA nepoužívajú na jednotlivých hráčov rovnaký meter.

Zatiaľ čo v Denveri išlo o súboj strelcov, v Dallase videli diváci podobný duel dvoch vynikajúcich asistentov. Aj tu sa úspešnejší z nich netešil z víťazstva, keď New Orleans s Chrisom Paulom za dirigentským pultom prehralo s domácim mužstvom vedeným Jasonom Kiddom 90:94. Strelcom večera sa stal Deron Williams, ani on sa však pri svojej individuálnej dominancii neradoval z víťazstva - Jazz totiž prekvapujúco prehrali s Minnesotou. Tá si pripísala iba štvrté víťazstvo v sezóne, pričom zaujímavé je, že dve z nich má práve zo zápasov s "jazzmanmi". Po tucte neúspešných zápasov sa konečne podarilo vyhrať Philadelphii, ktorá výborným výkonom deklasovala Golden State. Warriors v poslednej časti hry proti na polovičný výkon hrajúcim domácim dokázali iba zmierniť prehru na prijateľnejších 101:117. Posledný zápas večera v Los Angeles sa rozhodoval v záverečných sekundách. Strata lopty Earla Boykinsa napokon pripravila Washington o poslednú šancu vyrovnať a Clippers si mohli vydýchnuť - vyhrali 97:95.

Výsledky - pondelok:
Philadelphia - Golden State 117:101
Najviac bodov: T. Young 26 (14 doskokov), Iverson 20, Holiday 15 - Maggette 24, A. Randolph 15, S. Curry 14, štvrtiny: 36:24, 35:33, 26:11, 20:33, 12 795 divákov

Orlando - Indiana 106:98
Najviac bodov: V. Carter 28, D. Howard 21 (23 doskokov), Anthony Johnson a Redick po 13 - Dunleavy 26, T. Murphy 14, Ford 13, štvrtiny: 17:30, 36:24, 26:27, 27:17, 17 461 divákov

Memphis - Boston 105:110
Najviac bodov: Gay 23, Mayo 21, Z. Randolph 20 - Pierce 19, R. Allen a Rondo po 18, štvrtiny: 31:28, 24:26, 26:31, 24:25, 14 193 divákov

Dallas - New Orleans 94:90
Najviac bodov: Barea 23, Josh Howard 14, Kidd 13 (13 asistencií) - Paul 20 (16 asistencií), Songaila 12, David West 11, štvrtiny: 35:18, 14:25, 22:23, 23:24, 19 737 divákov

Denver - Oklahoma City 102:93
Najviac bodov: C. Anthony 31, J. R. Smith 19, Ch. Andersen 15 (11 doskokov) - Durant 32 (10 doskokov), Westbrook a N. Collison po 14, štvrtiny: 25:23, 30:17, 19:21, 28:32, 16 022 divákov

Utah - Minnesota 108:110
Najviac bodov: D. Williams 38 (13 asistencií), Boozer 14 (14 doskokov), Okur a Millsap po 13 - Flynn 28, A. Jefferson 23 (12 doskokov), C. Brewer 22, štvrtiny: 33:30, 32:31, 17:27, 26:22, 18 090 divákov

Los Angeles Clippers - Washington 97:95
Najviac bodov: E. Gordon 29, Kaman 23 (11 doskokov), R. Butler 15 - Jamison 32 (11 doskokov), C. Butler 20, Arenas 16, štvrtiny: 21:25, 18:19, 28:25, 30:26, 14 511 divákov