Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

07. februára 2020

Menej plastov, triedenie odpadu a chov včiel. Prezidentský palác zavádza ekologické opatreniaMenej plastov, separovanie odpadu či obojstranná tlač dokumentov. V Prezidentskom paláci sa s nástupom Zuzany Čaputovej zaviedli aj nové ekologické opatrenia.Zdieľať
Menej plastov, triedenie odpadu a chov včiel. Prezidentský palác zavádza ekologické opatrenia

Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Kancelária prezidenta Slovenskej republiky (KP SR) si v tejto súvislosti zavolala na pomoc Inštitút cirkulárnej ekonomiky, ktorý urobil prvotný audit a ďalší pripraví počas roka. Má ukázať, či boli zavedené opatrenia efektívne.

Minimalizácia odpadu

Strižinec hovorí, že cieľom prezidentky je minimalizovať produkciu odpadu a zvýšiť jeho recykláciu. KP SR zaviedla opatrenia, ktoré znižujú produkciu odpadu.

„Plastové fľaše nahradili sklené a voda v džbánoch. Eliminuje sa počet barelov s vodou, čím sa zásadne znížil počet použitých jednorazových plastových pohárov. Na toaletách sa upustilo od používania papierových utierok, ktoré nahradili klasické uteráky. Úplne sa upustilo od používania kapsulových kávovarov a odpad z mletej kávy sa začal kompostovať. Testuje sa dodávka bezobalovej kávy. Spotrebu papiera znižuje obojstranná tlač dokumentov,“ priblížil zavedené opatrenia Strižinec.

Hovorca tiež uviedol, že v administratívnych priestoroch zaviedli nádoby na separovanie odpadu, a to na plast, papier, komunálny odpad. Okrem nich je k dispozícii aj kontajner na textil a elektronický odpad. Strižinec priblížil tiež opatrenia, ktoré chce KP SR zaviesť v budúcnosti.

Bezpesticídová zóna a šetrenie elektrinou

„Uvažujeme aj o ďalších projektoch, napríklad o bezpesticídovej zóne v Prezidentskej záhrade a chove včiel, vybudovaní nádrží na zadržiavanie dažďovej vody alebo obmedzení spotreby elektrickej energie,“ dodal hovorca.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo volebnej kampani označovala ochranu životného prostredia za jednu z priorít svojho programu. Slovensko zastupovala v roku 2019 aj na Klimatickom samite OSN, na ktorom vystúpila s príhovorom, čo nebolo umožnené všetkým politikom.

Krátko po svojom nástupe do funkcie vyhlásila, že ochrana životného prostredia je jednou z jej kľúčových priorít a nechce zostať iba pri slovách. Želá si, aby bol Prezidentský palác v tejto oblasti príkladom a inšpiráciou aj pre ďalšie štátne inštitúcie.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predvolebná kampaň je najdrahšia v histórii, výdavky strán do volieb ešte narastú
<< predchádzajúci článok
Nespokojní autodopravcovia protestovali pred úradom vlády, trvajú na svojich požiadavkách