24. novembra 2009

Mertiňák a Čermák poslali obhajcov titulu domov

Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák značne nečakane zvíťazili v utorňajšom stretnutí v základnej A-skupine štvorhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour ...

LONDÝN 24. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák značne nečakane zvíťazili v utorňajšom stretnutí v základnej A-skupine štvorhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) nad jednotkami svetového rebríčka a obhajcami deblovej trofeje z vlaňajších Masters v čínskom Šanghaji, Kanaďanom Danielom Nestorom a Srbom Nenadom Zimonjičom, za 61 minút hladko 6:3, 6:4.

Držitelia piatich titulov z tejto sezóny Čermák a Mertiňák si nielen udržali reálnu šancu na postup do sobotňajšieho semifinále a revanšovali sa Nestorovi so Zimonjičom za nedávnu semifinálovú prehru 7:6 (2), 4:6, 2:10 (zápasový tajbrejk) z parížskej haly Bercy, ale aj poslali favoritov predčasne

Srb a Kanaďan totiž po nedeľňajšom otváracom nezdare proti Poliakom Mariuszovi Fyrstenbergovi a Marcinowi Matkowskému 4:6, 4:6 už - samozrejme - teraz nemôžu v tabuľke predstihnúť Inda Maheša Bhupáthího s Bahamčanom Markom Knowlesom, ktorí majú na konte 2 triumfy (nad česko-slovenským párom v nedeľu 6:3, 6:3, nad Poliakmi v utorok 3:6, 6:3, 10:7), a percentážou setov nemajú šancu prekonať Fyrstenberga s Matkowským - v najlepšom prípade budú mať 2:4, rivali v pre nich najhoršej situácii 3:4.

Jediný brejk prvého setu dosiahli 30-ročný rodák z Považskej Bystrice Mertiňák a Čermák v šiestom geme zásluhou fantastického Mertiňákovho lobu a následného pohodlného zakončenia ako za odmenu. V celom úvodnom dejstve stratil česko-slovenský pár pri svojom podaní len štyri fiftíny (všetky Mertiňák) a nečelil žiadnej hrozbe. Aj v druhej časti viedla cesta cez nervózneho Zimonjiča, ktorý v piatom geme značne neférovo poslal volej smerom na Čermákovú hlavu, Čech však stihol reflexívne uhnúť a loptička zaletela za, čo znamenalo náskok 40:15 pre prijímajúcich. Podávajúci ešte vyrovnali na zhodu, ale pri kľúčovej loptičke (systém "no ad" s okamžitým rozhodnutím) Čermák vytiahol vynikajúci krížny return Srbovi pod nohy.

V desiatom geme za stavu 5:4 Mertiňák nepustil ani loptičku - zakončil esom. Víťazi po svojom prvom podaní získali 28 z 30 bodov. Čech odovzdal pri svojom servise len jeden fiftín, aj ten dvojchybou.

Štvorhra:

A-skupina:
František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 6:4 za 61 minút
Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 3:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 76 minút

Tabuľka A-skupiny:
1. Bhupáthí, Knowles 2 2 0 4:1 22:15 4
2. Fyrstenberg, Matkowski 2 1 1 3:2 21:18 2
3. Čermák, Mertiňák 2 1 1 2:2 18:19 2
4. Nestor, Zimonjič 2 0 2 0:4 15:24 0

Predchádzajúce výsledky:
Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút
Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút

Tabuľka B-skupiny:
1. Mirnyj, Ram 1 1 0 2:0 12:8 2
2. Kubot, Marach 1 1 0 2:0 13:10 2
3. Dlouhý, Paes 1 0 1 0:2 10:13 0
4. B. Bryan, M. Bryan 1 0 1 0:2 8:12 0

Doterajšie výsledky:
Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút
Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút

Dvojhra:

A-skupina:
Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút

1. Federer 1 1 0 2:1 17:12 2
2. Murray 1 1 0 2:1 15:11 2
3. Del Potro 2 1 1 3:3 27:31 2
4. Verdasco 2 0 2 2:4 28:33 0

Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút
Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút

1. Söderling 1 1 0 2:0 12:8 2
2. Djokovič 1 1 0 2:1 16:15 2
3. Davydenko 1 0 1 1:2 15:16 0
4. Nadal 1 0 1 0:2 8:12 0

Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút
Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút