08. januára 2010

Mertiňák prehral vo finále štvorhry v Dauhe

Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák prehrali v piatkovom finále štvorhry na turnaji ATP World Tour 250 Qatar ExxonMobil Open v katarskej Dauhe (dotácia 1,024 milióna USD, tvrdý ...

DAUHA 8. januára (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák prehrali v piatkovom finále štvorhry na turnaji ATP World Tour 250 Qatar ExxonMobil Open v katarskej Dauhe (dotácia 1,024 milióna USD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) s nenasadeným španielskym tandemom Guillermo García-López, Albert Montanes za 82 minút 4:6, 5:7.

Zohraný slovensko-český pár nasadený ako druhý odvrátil hneď vo vstupnom geme tri hrozby straty podania a v piatej hre jednu, ale sám nevyužil sľubné skóre 40:15 na príjme za stavu 4:3 a potom si neudržal servis na 4:5, čo rozhodlo. V druhom dejstve síce Mertiňák s Čermákom nádejne vyrovnali z 1:3 na 3:3, doplatili však na stratu podania v dvanástej hre.

"Podľa mňa padlo rozhodnutie viac - menej už v prvom sete. Mali sme tri brejkbaly na 5:3, nepremenili sme ich a potom nás Španieli brejkli. V druhom sete už boli povzbudení a nepríjemní, rýchlo nám opäť zobrali servis. My sme sa trápili na podaní, stále sme sa len doťahovali, nevyšlo to. Nemyslím si pritom, že sme zahrali nejako zle, hoci to mohlo byť aj lepšie. Súperi si však počínali vynikajúco, predovšetkým Montanes na forhende. S účasťou vo finále hneď na úvod sezóny sme síce veľmi spokojní, ale škoda tej dnešnej prehry," povedal pre agentúru SITA Michal Mertiňák pred večerným presunom do austrálskeho Sydney.

Semifinalisti novembrového "výberového" šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne si odnášajú 150 bodov do deblového svetového rebríčka a spoločný šek na 29 500 USD. Tridsaťročný rodák z Považskej Bystrice Mertiňák, momentálne 14. v príslušnom renkingu, však bodovo zostane na nezmenenej hodnote, pretože jeho najnižší zo zarátaných príspevkov z podujatí takejto úrovne má hodnotu práve 150 b. (za októbrové moskovské finále). Úradujúci domáci Tenista roka prehral vo finále len 4. raz z 15 účastí.

Finále:

Guillermo García-López, Albert Montanes (Šp.) - František Čermák, Michal Mertiňák (2-ČR/SR) 6:4, 7:5 za 82 minút