26. novembra 2009

Mertiňák s Čermákom do semifinále štvorhry

Slovenský tenista Michal Mertiňák dosiahol najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére. Postúpil do sobotňajšieho semifinále štvorhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals ...

LONDÝN 26. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Michal Mertiňák dosiahol najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére. Postúpil do sobotňajšieho semifinále štvorhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). Po boku Čecha Františka Čermáka zvíťazil vo štvrtkovom rozhodujúcom zápase v základnej A-skupine deblovej súťaže "výberového" turnaja pre najlepších v bodovaní Doubles Team Rankings 2009 nad Poliakmi Mariuszom Fyrstenbergom a Marcinom Matkowským za 110 minút 6:4, 6:4.

Debutanti na Masters Mertiňák a Čermák skončili v tabuľke na druhom mieste za svojimi nedeľňajšími premožiteľmi, Indom Mahešom Bhupáthím a Bahamčanom Markom Knowlesom. Medzi najlepšími štyrmi pármi si zmerajú sily s víťazmi B-skupiny. Už teraz majú v britskej metropole istotu spoločného šeku na 110 000 USD. V prípade semifinálového úspechu by im pribudlo ďalších 30 000 USD. Do svetového rebríčka získali 400 bodov. Tridsaťročný rodák z Považskej Bystrice Mertiňák figuruje v dlhodobom párovom renkingu na 15. pozícii a má na konte 11 trofejí zo štvorhry. Okrem Poliakov skončili za slovensko-českým duom aj obhajcovia titulu a jednotky počítačového poradia, Kanaďan Daniel Nestor a Srb Nenad Zimonjič.

Tridsaťtriročný rodák z Valtíc Čermák na forhende a Mertiňák vľavo sa v úvodnom geme ako prijímajúci dostali z 0:40 na 30:40 vďaka Slovákovmu returnu a dohode s páskou pri voleji, ale nevyťažili ani "no ad" (zhoda s okamžitou rozhodujúcou loptičkou). Matkowského šťastný lobový príjem rámom potom dodal Poliakom sľubných 40:15, Mertiňák však bez zachvenia odvrátil hrozbu troma priamymi bodmi z podania, záverečným z druhého. V piatom geme dvojchyba 28-ročného praváka na bekhende Matkowského, Čermákova "prepaľovacia" precíznosť pomedzi súperov a jeho volej dodali slovensko-českej dvojici tri šance. Druhú využila Mertiňákovým returnom pod nohy podávajúceho.

Po suverénnom potvrdení brejku na 15 trochu zmätkoval aj 29-ročný ľavák Fyrstenberg, ale za dvojchybu na 30:30 Poliaci napokon nepykali - 3:4 z ich pohľadu, 3:5 po Mertiňákovom forhendovom povinnom sklepnutí a 4:5 napriek Matkowského smeču "do plota". Slovák podával na set: Fyrstenberg vytiahol parádny return popri čiare a dosiahol ním 30:30, ale Čermák zvládol volej a Mertiňákovo eso potvrdilo Jastrabie oko, ku ktorému Poliaci už siahli len formálne - 6:4 za 37 minút.

Na začiatku druhej časti slovensko-české duo síce vyrovnalo na príjme z 15:40 vďaka dvom vydareným úderom Čermáka, ale Mertiňákov nekontrolovaný return delového servisu pri "no ad" bol iba prihrávkou na klinec. Chlieb sa opäť lámal v piatom geme: Čermákov skvelý return, defenzívna symbióza oboch a Mertiňákov šikovný plytký bekhend z behu dodali držiteľom piatich tohtoročných trofejí stav 40:0. Slovák bekhendovým príjmom dostal súperov pod tlak a Čermák si vychutnal forhendový volej - 3:2 s brejkom a po Čechov servise na 15 (v tejto fáze séria 11 získaných loptičiek) dokonca už 4:2. Z nádejného náskoku 30:0 na príjme Matkowského servisu sa síce nezrodila poistka, ale Mertiňák hladko upravil na 5:3. V desiatej hre pri Čermákovom servise na triumf Mertiňák extrémne náročným smečom vyrovnal na 30:30, Čech si pripísal bod z podania a po ďalšom tvrdom servise Slovák doťukol už na pokraji oslavného gesta.

Mertiňák tretím Slovákom na šampionáte, druhým v londýnskej štvorhre

Víťaz dvojhry na bratislavskom challengeri ATP spred troch rokov Mertiňák (vo dvojhre v renkingu najvyššie na 129. priečke) postupom do Londýna zachoval 11-ročnú periodicitu účastí slovenských tenistov na tzv. Masters. V britskej metropole nadväzuje na štarty Miloslava Mečířa zo sezóny 1987 v singli i debli a Karola Kučeru z roku 1998 vo dvojhre.

Terajší kapitán daviscupového tímu SR Mečíř sa síce kvalifikoval na šampionát už v roku 1985, ale jeho premiéru zmarilo zranenie kolena. O sezónu neskôr zostal v nevďačnej úlohe náhradníka. V roku 1987 sa v Madison Square Garden v New Yorku trápil s pľuzgierom a prehral všetky tri duely v základnej skupine - s Austrálčanom Patom Cashom (5:7, 4:6) i Švédmi Stefanom Edbergom (3:6, 3:6) a Matsom Wilanderom (4:6, 1:6). Priamo spoza Atlantiku však Mečíř odcestoval na deblovú časť šampionátu do Londýna a po boku Čecha Tomáša Šmída sa tam radoval z titulu. Vo finále si v štyroch setoch poradili s americkým párom Ken Flach, Robert Seguso. Londýnsky deblový "federálny" úspech sa teda môže zopakovať po 22 rokoch, keďže partnerom Mertiňáka je Čech Čermák.

Kučera 11 sezón dozadu - vtedy práve ako zverenec Mečířa - hral na MS v nemeckom Hannoveri. V červenej skupine proti Španielovi Carlosovi Moyovi i Rusovi Jevgenijovi Kafeľnikovovi zhodne získal úvodný set v tajbrejku, napokon to však nestačilo. Rozlúčkový duel s Američanom Petom Samprasom trval iba 46 minút - 2:6, 1:6.

Obhajcovia Nestor a Zimonjič s čestným úspechom

Obhajcovia titulu vo štvorhre Daniel Nestor z Kanady a Srb Nenad Zimonjič sa rozlúčili aspoň čestným úspechom. V úvodnom zápase štvrtkového programu zvíťazili jednotky párového svetového rebríčka ATP i tohto podujatia v A-skupine nad trojkami Masters, Indom Mahešom Bhupáthím a Bahamčanom Markom Knowlesom, za 79 minút 6:4, 7:6 (9). V tajbrejku pritom prehrávali 2:6.

Už pred týmto stretnutím nemali ľavák hrajúci na bekhendovej strane Nestor a pravák Zimonjič šancu dostať sa do víkendovej vyraďovacej fázy. Naopak, finalisti Australian Open i US Open 2009 Bhupáthí a Knowles už mali istotu postupu. Rodáci z Belehradu Nestor a Zimonjič prídu o post lídrov renkingu ATP, ak americkí bratia Bob a Mike Bryanovci zvíťazia vo svojich zostávajúcich troch zápasoch v britskej metropole.

Nestor so Zimonjičom dosiahli rozhodujúci brejk prvého setu v piatom geme, keď proti Bhupáthímu dvakrát zaúradoval returnom Kanaďan. V druhom dejstve Nestor a Zimonjič neťažili zo skóre "no ad" (okamžitá rozhodujúca loptička) v tretej hre. V šiestom geme pri podaní Nestora sami odvrátili tri hrozby, v ôsmej Zimonjič vymazal nebezpečenstvo esom. V "lotérii" Knowlesov účinný príjem a Zimonjičov smeč zozadu do siete dodali indicko-bahamskému páru náskok 6:2, napokon však miernym outsiderom nestačili nielen tieto 4 setbaly, ale ani neskoršie dva na príjme. Nestor a Zimonjič zužitkovali svoj druhý mečbal (zhodne na returne), keď Srb poslal bekhendový volej medzi súperov.

V základnej A-skupine dvojhry Brit Andy Murray popoludní zdolal Španiela Fernanda Verdasca za 181 minút 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3), ale ešte nie je v semifinále. Rozhodnutie priniesie o 21.55 h SEČ zápas Švajčiara Rogera Federera proti Argentínčanovi Juanovi Martinovi Del Potrovi. Ak Federer - sám zatiaľ tiež bez istoty postupu - zvíťazí, zoberie so sebou do víkendovej vyraďovacej fázy turnaja Murraya (ten ho zhodou okolností vlani na záver skupinovej časti Masters v čínskom Šanghaji poslal domov, hoci mu už o "nič" nešlo). Pri prípadnom triumfe Del Potra v atraktívnej repríze septembrového finále newyorských grandslamových US Open presne 2:0 na sety pôjdu ďalej práve Argentínčan a Brit. Výsledok 2:1 na sety pre Del Potra by si vyžiadal porovnanie tzv. percentáže gemov u zainteresovanej trojice.

Štvorhra:

A-skupina:
František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 6:4, 6:4 za 70 minút
Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) - Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) 6:4, 7:6 (9) za 79 minút

Tabuľka A-skupiny:
1. Bhupáthí, Knowles 3 2 1 4:3 32:28 4 - postup do semifinále
2. Čermák, Mertiňák 3 2 1 4:2 30:27 4 - postup do semifinále
3. Fyrstenberg, Matkowski 3 1 2 3:4 29:30 2
4. Nestor, Zimonjič 3 1 2 2:4 28:34 2
Predchádzajúce výsledky: Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 6:4 za 61 minút, Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 3:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 76 minút
Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Pozn.: Pri rovnosti dvoch rozhodol vzájomný zápas.

B-skupina:

Tabuľka B-skupiny:
1. Kubot, Marach 2 2 0 4:1 24:20 4
2. Mirnyj, Ram 2 1 1 3:2 22:19 2
3. B. Bryan, M. Bryan 2 1 1 2:2 20:19 2
4. Dlouhý, Paes 2 0 2 0:4 17:25 0
Doterajšie výsledky: Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút, Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút, Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:3, 6:4 za 52 minút, Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 4:6, 6:4, 16:14 (zápasový tajbrejk) za 109 minút

Dvojhra:

A-skupina:
Andy Murray (4-V. Brit.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3) za 181 minút

1. Federer 2 2 0 4:2 32:22 4
2. Murray 3 2 1 5:4 44:43 4
3. Del Potro 2 1 1 3:3 27:31 2
4. Verdasco 3 0 3 3:6 45:52 0
Predchádzajúce výsledky: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút, Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút
Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

1. Söderling 2 2 0 4:0 25:15 4 - istota postupu do semifinále
2. Davydenko 2 1 1 3:2 28:23 2
3. Djokovič 2 1 1 2:3 23:28 2
4. Nadal 2 0 2 0:4 15:25 0
Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút, Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:1, 7:6 (4) za 108 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (5), 6:1 za 98 minút