28. mája 2006

Miami vedie 2:1 nad Pistons, na Západe stav vyrovnaný

V druhom finálovom zápase Západnej konferencie zámorskej NBA zvíťazil Dallas v piatok na vlastnej palubovke nad Phoenixom 105:98 a vyrovnal stav série na štyri víťazstvá na 1:1. Mavericks hrali ...

MIAMI/DALLAS 28. mája (WN/SITA) - V druhom finálovom zápase Západnej konferencie zámorskej NBA zvíťazil Dallas v piatok na vlastnej palubovke nad Phoenixom 105:98 a vyrovnal stav série na štyri víťazstvá na 1:1. Mavericks hrali tentoraz lepšie v obrane a v prvej štvrtine dokonca udržali Suns na tohtosezónnom minime - 17 bodov. V sobotu vyhralo Miami Heat v treťom stretnutí finále play off Východnej konferencie v domácom prostredí nad Detroit Pistons 98:83 a opäť sa ujali vedenia 2:1 na zápasy.

NBA - play off
Východná konferencia - finále:
MIAMI (2) - DETROIT (1) 98:83 - stav série: 2:1
Heat v prvom domácom zápase finále Východnej konferencie s Pistons nezaváhali a od postupu do finále celej súťaže ich delia už iba dve výhry. Najdôležitejším okamihom duelu bol blok Dwyana Wadea na náhradníka hostí Antonia McDyessa v polovici poslednej časti hry. Detroit totiž tesne predtým znížil náskok domácich z 12 na jediný bodík a smeč McDyessa by už poslal Pistons do vedenia. Rozohrávač Heat hneď po bloku urobil trojbodovú akciu, po čom sa Detroit odhodlal k známej stratégii "Hack-a-Shaq". Ben Wallace fauloval Shaquilla O'Neala, ten síce nepremenil ani jeden trestný hod, no ihneď si loptu doskočil a po ďalšom faule sa už nepomýlil. "Teší ma to, lebo takouto hrou mi súper vždy dokazuje, že nevie ako ma ubrániť," povedal po stretnutí spokojný center domácich. O'Neal potešilo, že sa mužstvo po dobrej šnúre Detroitu nezlomilo: "Predtým by sme zápas stratili, no teraz sme sa cez to dokázali dostať. Každý si trochu ponadával a otočili sme to späť v náš prospech. Sme už vyspelý tím." Nielen Pistons však v sobotu používali taktiku faulovať súperovho centra, k rovnakému kroku sa v závere odhodlalo aj Miami. Tri a pol minúty pred koncom faulovali Heat "Big Bena", ktorý mal dovtedy zo šestiek úspešnosť 1/6, a ten svoju povesť potvrdil a nepremenil ani jeden trestný hod. Vedenie 2:1 na zápasy teší aj trénera Pata Rileyho, ktorý ale upozorňuje, že ciele Heat sú vyššie: "Sme síce prvým mužstvom, ktoré má v play off na svojom konte 10 výhier, no k naplneniu nášho cieľa nám chýba ešte ďalších šesť." Po zápase pochváli Riley aj svoje dve superhviezdy O'Neala a Wadea, ktorí spolu nastrieľali 62 bodov: "Práve na to ich máme, aby podávali takéto výkony. Dnes om naozaj spokojný."
Body: Wade 35, S. O'Neal 27 + 12 doskokov, Walker 11, Haslem 10, J. Williams 7 (Payton a Posey po 4, D. Anderson a Mourning 0) - Billups 31, R. Hamilton 20, R. Wallace 11 + 10 doskokov, Prince 3, B. Wallace 2 (McDyess 9, Delk 4, L. Hunter 3, Delfino a D. Davis 0), štvrtiny: 26:24, 23:14, 25:24, 24:21, 20 245 divákov

Západná konferencia - finále:
DALLAS (4) - PHOENIX (2) 105:98 - stav série 1:1
Mavericks sa víťazstvom v druhom finálovom dueli Západnej konferencie vyhli strate oboch domácich stretnutí a vyrovnali stav série na 1:1. Rozhodujúcu úlohu v piatok hrala obrana Dallasu. V prvej štvrtine dovolil Dallas Suns nastrieľať iba 17 bodov, čo je ich sezónne minimum a v úvode poslednej časti hry zastavil niekoľko útokov hostí, čím si vytvoril rozhodujúci náskok. "Vďaka našej obrannej hre sme dnes boli o kúsok lepším tímom ako súper. V prvom súboji sme bránili horšie a vyzeralo to, akoby Suns bojovali proti Suns a nie nám. Teraz sme ukázali trochu viac zo seba samých a to bolo kľúčom k úspechu," konštatoval po zápase tréner domácich Avery Johnson. O zlepšenej hre Mavs presvedčivo hovorí aj fakt, že rozohrávač Phoenixu Steve Nash sa k vôbec prvému streleckému pokusu v druhom polčase dostal v záverečných sekundách, keď už bolo o výsledku rozhodnuté. Celkove zaznamenal najužitočnejší hráč ligy 16 bodov a 11 asistencií, z ktorých iba tri pridal v druhej polovici. "Keď sa na to pozerám spätne, mám pocit, že som mal hrať agresívnejšie. V tom čase som si však myslel, že robím veci správne. Viazal som na seba dvoch hráčov a potom posúval loptu voľným spoluhráčom," povedal Nash. Dôležitou postavou duelu bol Josh Howard, ktorý si v prvom súboji podvrtol členok a bolo otázne, či vôbec nastúpi. Dvadsaťpäťročný krídelník napokon hral v základnej päťke, na palubovke strávil takmer 40 minút a nastrieľal 29 bodov. Ešte o jeden viac pridal líder Dallasu Dirk Nowitzki a z lavičky pomohol výbornou obranou DeSagana Diop. Hosťom chýbal Raja Bell, ktorý má natiahnutý lýtkový sval, v základe ho nahradil Brazílčan Leandro Barbosa.
Body: Nowitzki 30 + 14 doskokov, Josh Howard 29, Terry 18, Harris 9, Van Horn 2 (Stackhouse 11, Diop 4 + 11 doskokov, A. Griffin 2, M. Daniels 0) - Diaw 25 + 10 doskokov, T. Thomas 20, Marion 19 + 19 doskokov, Nash 16 + 11 asistencií, Barbosa 8 (House 7, James Jones 3), štvrtiny: 22:17, 25:35, 28:25, 30:21, 20 934 divákov

FOTO : SITA/AP