Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2021

Mimovládky majú vážne obavy, k novele o verejnom obstarávaní podali hromadnú pripomienkuMimovládne organizácie podali hromadnú pripomienku k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). ...Zdieľať
fc8a5515 676x381 12.1.2021 (Webnoviny.sk) - Mimovládne organizácie podali hromadnú pripomienku k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Obávajú sa, že reforma zníži kontrolu nad verejnými zákazkami.


Pod pripomienku sa podarilo za krátky čas vyzbierať vyše štyritisíc podpisov, čo podľa mimovládnych organizácií svedčí o záujme verejnosti o túto tému. Uvádza sa to v liste ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), pod ktorý sa podpísala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, Peter Kulich z Slovensko.Digital, Peter Kunder z Aliancie Fair-play a Ján Kovalčík z INEKO.

Radikálna zmena môže spôsobiť chaos


Organizácie majú k navrhovaným zmenám viaceré nezodpovedané otázky.

„Nerozumieme samotnej zmene kompetencie kontroly z Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) na súdy a jej opodstatneniu. Prináša sa radikálna zmena do systému kontroly, ktorá minimálne v prvých rokoch môže znamenať značný chaos pre súdy, verejných obstarávateľov, ale aj pre subjekty na trhu,“ vysvetľujú mimovládne organizácie. Podľa nich tiež zaniká možnosť efektívnej kontroly verejnosťou, keďže návrh ruší možnosť podávať podnety ÚVO zo strany verejnosti.

Podanie prieskumnej žaloby nemá podľa návrhu odkladný účinok a na vydanie predbežného opatrenia nie je právny nárok. „Obávame sa, že znevýhodnené spoločnosti stratia záujem brániť sa diskriminačným podmienkam vo verejnom obstarávaní a niektorí verejní obstarávatelia môžu mať väčšiu tendenciu porušovať zákon o verejnom obstarávaní, keďže im nebude hroziť reálna sankcia,“ pokračujú v liste.

Obavy zo zníženia záujmu o obstarávania


Mimovládky si myslia, že podanie určovacej žaloby môže byť podľa striktných pravidiel navrhovaného zákona v podstate nepoužiteľným inštitútom, pretože existuje tak široký okruh dôvodov pre upustenie od zrušenia zmluvy, že podávanie takejto žaloby bude plytvaním ekonomických a ľudských kapacít súťažiteľa.

Ako ďalej uviedli, navrhovaný zákon môže viesť k tomu, že v súčasnosti rešpektovaný a funkčný systém právnej ochrany súťaže bude nahradený ťažkopádnejším a spočiatku možno nefunkčným nástrojom, pričom najvýznamnejším efektom bude odradenie súťažiteľov od toho, aby sa bránili nezákonnému postupu verejného obstarávateľa.

„Obávame sa, že zmena systému revíznych postupov môže mať v niektorých oblastiach za následok rapídne zníženie záujmu o verejné obstarávania na strane tých súťažiteľov, ktorí nie sú s verejnými obstarávateľmi dohodnutí a povedie k úpadku dôvery vo fungovanie procesov verejného obstarávania,“ uzavreli v liste a požiadali ministerku o rozhovor s cieľom vyjasniť si niektoré body novely.


Zdroj: Webnoviny.sk - Mimovládky majú vážne obavy, k novele o verejnom obstarávaní podali hromadnú pripomienku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Navaľného sa snažia dostať do výkonu trestu, za požiadavkou federálnej väzenskej služby vraj stojí Putin
<< predchádzajúci článok
Trump sa vyjadril k jeho slovám pred útokom na Kapitol. Tvrdí, že boli absolútne vhodné

Mimovládky majú vážne obavy, k novele o verejnom obstarávaní podali hromadnú pripomienku - diskusné fórum čitateľov