Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. novembra 2011

Výpovede lekárov ležia na stoloch, dohoda neprichádzaViac ako 2-tisíc lekárov svoje výpovede nesťahuje ani po ďalšom kole rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Stále trvajú na svojich štyroch požiadavkách, medzi ktoré ...Zdieľať
doktor nemocnica lekar BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Viac ako 2-tisíc lekárov svoje výpovede nesťahuje ani po ďalšom kole rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom.


Stále trvajú na svojich štyroch požiadavkách, medzi ktoré patrí zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ale aj rast platov.

"Naše stretnutie nás neposunulo ani o krok ďalej, aby sme výpovede stiahli,“ vyhlásil po stretnutí šéf lekárskych odborárov Marian Kollár. Tvrdí pritom, že ich požiadavky sa ani nezačali riešiť. Minister totiž podľa neho venuje čas najmä zastrašovaniu lekárov a pacientov.

Uhliarik a odborári sa rozchádzajú v údajoch o počte stiahnutých výpovedí. Minister informoval, že si odchod z nemocnice rozmyslelo asi 300 lekárov, reálne by teda mali mať riaditelia na stole okolo 2-tisíc výpovedí.

Tí lekári, ktorí výpoveď nestiahli, už nemajú istotu, že sa dostanú späť na svoje miesta. Zdravotnícke zariadenia totiž začínajú prijímať uchádzačov o voľné miesta. "Od 1. decembra musia riaditelia zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, nemôžu čakať,“ vyhlásil Uhliarik. Koľko výpovedí pritom do konca októbra pribudlo, povedať nevedel.

Odborári však tvrdia, že v obehu je 2386 výpovedí. Podľa nich totiž výpoveď stiahlo iba 141 lekárov, zároveň však ďalších 116 lekárov podalo nové výpovede. Odborári ministra upozornili, že ak ich požiadavky nesplní, skutočne z nemocníc odídu, v prípade dohody však žiadajú, aby sa mohli všetci vrátiť na svoje pôvodné miesta.

Jednou zo základných požiadaviek odborárov je zastavenie transformácie. O zmene právnej formy nemocníc v stredu diskutovala aj vláda, kým minister obrany Ľubomír Galko po jej skončení hovoril o pokračovaní transformácie, premiérka Iveta Radičová vyzdvihla skôr to, že prezident voči nej nemá zásadné výhrady. Jeho hovorca Marek Trubač však upozornil, že nič nie je uzavreté.

Uhliarik v stredu potvrdil, že v novembri požiada kabinet, aby schválil stanovy a zakladajúce listiny 24 zdravotníckych zariadení, ktoré budú fungovať ako akciové spoločnosti. V ich prípade je údajne transformácia "takmer pred finále“.

Ak súhlas dostane, z nemocníc budú akciové spoločnosti, ak nie, chce ich minister pripraviť tak, aby zmenu právnej formy stihla uskutočniť nová vláda do polroka budúceho roka. Takýto posun umožňuje zákon. Na priamu otázku, či má minister prísľub na schválenie uvedených dokumentov, neodpovedal. Iba pripomenul, že vláda už raz transformáciu odobrila. "Nepredpokladám, že členovia vlády by za relatívne krátky čas, zmenili názor,“ dodal.

Otázna je pritom aj budúcnosť ďalších siedmich nemocníc, ktoré majú meniť svoju právnu formu. Tie však nestihnú termín do konca tohto roka a transformovať by sa mali do konca júna roku 2012. Ide o veľké koncové zariadenia v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici, Ružomberku a tri liečebne drogovo závislých. Uhliarik však zopakoval, že transformácie sú podľa neho v súčasnosti najlepšia cesta, ako zastaviť zadlžovanie zdravotníckych zariadení.

Odborári po stredajšom rokovaní vzhľadom na transformáciou skonštatovali, že žiadajú jej okamžité zrušenie. "Pozastavenie ani odklad nie sú pre nás prijateľné,“ odkázal ministrovi Kollár. Ten zároveň načrtol novú možnosť riešenia ich požiadavky. Odborári chcú totiž do konca týždňa na ministerstvo predložiť návrh, ako by sa dala zlepšiť kontrola nemocníc fungujúcich ako príspevkové organizácie. Rezort by tak údajne mohol upustiť od transformácie. "Možno by to bola zhodné cesta,“ myslí si šéf odborárov.

Na rokovaní sa hovorilo aj o raste platov. Uhliarik označil požiadavky odborárov za nereálne. Naopak odborári obvinili rezort, že návrh, ktorý predstavil, je zmätočný a pre nich neprijateľný. Odmietajú, aby boli ich mzdy naviazané na minimálnu mzdu alebo na nejaké iné presné čísla. O platoch by mala hovoriť expertná skupina opäť v piatok.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia aj akciové spoločnosti. Situácia je vážna najmä v detských fakultných nemocniciach. Tam bude údajne v prípade odchodu lekárov pravdepodobne problém aj so zabezpečením akútnej zdravotnej starostlivosti.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Výpovede lekárov v nitrianskej nemocnici pribudli (2. 11. 2011)
 V košickej detskej nemocnici stiahli výpovede šiesti lekári (2. 11. 2011)
 V Bojnickej nemocnici ubudli dve výpovede lekárov (2. 11. 2011)
 Väčšina lekárov v Leviciach a Topoľčanoch chce odísť (31. 10. 2011)
 Žilinskí neurochirurgovia stiahli výpovede pod tlakom (28. 10. 2011)
 Noví lekári sa do trenčianskej nemocnice nehlásia (28. 10. 2011)
 Do celoslovenskej akcie sa myjavskí lekári nezapojili (28. 10. 2011)
 Ivan Uhliarik usmerňuje lekárov, čo majú zatajiť pacientom (26. 10. 2011)
 Vedenie prešovskej nemocnice popiera vydieranie lekárov (26. 10. 2011)
 Nemocnice majú krízové plány v prípade odchodu lekárov (25. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Polícia pátra po žene, ktorú zbavili svojprávnosti
<< predchádzajúci článok
Volebným lídrom SDKÚ bude Mikuláš Dzurinda