Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2019

Ministri kultúry V4 hovorili o spôsoboch ochrany tradičnej kultúryNa archívnej snímke Ľubica Laššáková.Zdieľať
Na archívnej snímke Ľubica Laššáková. Foto: TASR - Dano Veselský
Vígľaš 11. júna (TASR) - Ochrana hmotnej a nehmotnej tradičnej ľudovej kultúry v čase, keď je jej zachovávanie ohrozené, bolo hlavnou témou 29. stretnutia ministrov kultúry krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Konalo sa v pondelok (10. 6.) a v utorok vo Vígľaši v okrese Detva a v jeho závere účastníci podpísali spoločné komuniké.


Ministri na stretnutí hľadali najefektívnejšie nástroje na ochranu, zachovanie a rozvoj tradičnej ľudovej kultúry. Podľa slovenskej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) účastníci sa okrem spôsobov ako podporovať tradičnú ľudovú kultúru zaoberali aj inými oblasťami kultúry. Problémy v tejto sfére označila u všetkých krajín za veľmi podobné. Programy a granty, ktoré sú v rámci V4 vytvorené, by mali podľa nej ešte viac smerovať k mladým umelcom či študentom. Diskusie sa zvlášť venovali aj oblasti kreatívneho umenia.

Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania ministrov kultúry uviedla štátna tajomníčka poľského ministerstva kultúry Magdalena Gawinová, dnes je veľmi dôležité, aby sa pre uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry odovzdávali zručnosti umeleckých majstrov z generácie na generáciu. "Ľudová kultúra je totiž niečo také, čo vyčleňuje práve strednú Európu," zdôraznila.

Podľa českého ministra kultúry Antonína Staněka sa treba do budúcnosti viac zaoberať ochranou kultúrnych pamiatok. Ako však na záver všetci skonštatovali, na naplnenie týchto plánov treba mať dostatok financií. Laššáková pripomenula, že Slovensko napríklad na podporu ľudovej kultúry a folklóru vyčlenilo tento rok tri milióny eur, pričom žiadosti o podporu štvornásobne prekročili plánovaný rozpočet.

Ministri kultúry V4 spolu s riaditeľom Medzinárodného vyšehradského fondu podpísali na stretnutí nový Štatút Medzinárodnej vyšehradskej ceny, ktorá sa udeľuje za podporu a rozvoj spolupráce krajín V4 v kultúrnej oblasti.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Oslabenie konjunktúry sa už prejavuje aj na rakúskom pracovnom trhu
<< predchádzajúci článok
ANALÝZA: Európu poznačili nenávistné prejavy a xenofóbny populizmus

Ministri kultúry V4 hovorili o spôsoboch ochrany tradičnej kultúry - diskusné fórum čitateľov