Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

21. januára 2022

Motoristi, doprajte svojmu autu starostlivosť aj po zimnej sezóneJe dôležité si uvedomiť, že automobil nie je prostriedok, ktorý slúži iba na poskytovanie služieb a uspokojovanie našich potrieb, ale je potrebné sa o tieto vozidlá aj príslušne starať. V nasledujúcich odsekoch sa bližšie pozrieme konkrétne na otázky spojené s motorovým olejom a s chladiacou kvapalinou.Zdieľať
Motoristi, doprajte svojmu autu starostlivosť aj po zimnej sezóne

 

Doprajte motoru ten správny náboj, ten správny nápoj!

Len málokto by argumentoval, že medzi jeden z najdôležitejších prvkov  motorového vozidla, patria práve ich motory a o tie sa treba aj  patrične správne starať. Výmena oleja je jedným zo základných krokov,  ako docieliť správneho a dlhodobé fungovanie vášho motorového vozidla. 

Ako často meniť olej v motore? 

Jedna z kľúčových otázok je nepochybne to, aká je správna frekvencia  pokiaľ príde na tento úkon. Vo všeobecnosti sa hovorí, že je správny čas  na výmenu oleja po 15 000 až 20 000 najazdených kilometrov.

Niektorí samotní výrobcovia uvádzajú v rámci svojich automobilov  interval na výmenu zodpovedajúci 30 000 kilometrov. S tým určite  nesúhlasíme. Na druhú stranu si treba uvedomiť, že pokiaľ nemáte úplne  nové motorové vozidlo, len veľmi ťažko sa udržuje prehľad o tom koľko  ste najazdili. Samozrejme je možné si nastaviť v rámci palubného  počítača sledovanie takýchto údajov, avšak jedná sa pomerne o zložitejší  spôsob, oproti ďalšej alternatíve na frekvenciu výmeny motorového  oleja, ktorou je 1 rok. Pri  výmene oleja je vhodné skontrolovať aj stav olejového filtra. Na  internete nájdete rôzne video návody na to, ako vybrať olejový filter.  Však na tento úkon bude potreba kľúč na olejový filter.

Kde odovzdať starý motorový olej?

Odpoveďou sú zberné dvory (avšak olej musí byť odovzdaný v pôvodnom obale). Motorový olej nemôže byť zmiešaný s inými odpadmi a taktiež nemôže byť vypustený do pôdy ani vody!

Pokiaľ jazdíte na menšie vzdialenosti, jazdíte po meste a podobne,  opotrebenie je ešte vyššie, pretože motor sa nestíha zahriať do  potrebnej teploty. Predpokladá sa, že až 4/5 opotrebovania motora vznikajú pri jeho prevádzke za studena.

Prispôsobte chladiacu kvapalinu vonkajším teplotám 

Jednou z prvých kvapalín, ktorá vás v rámci prípravy na po-zimnú sezónu môže určite zaujímať je práve chladiaca kvapalina do chladiča. Veríme, že v rámci mrazivých zimných mesiacov, ste  spotrebovávali skôr kvalitnejšiu, viac odolnú zimnú kvapalinu, ktorá je  samozrejme aj príslušne určená na nižšie teploty, ktoré po zime  neočakávte. Aj preto veríme, že čoskoro nastane výmena chladiacej  kvapaliny. Na výber máte konkrétne zo štyroch základných druhov  chladiacich kvapalín. Konkrétne sa jedná o:

 • označenie G10
 • - známe pre svoju žltú farbu, používané najmä pri starších modeloch automobilov;
 • označenie G11 - 
 • používané najmä pri automobiloch s novším prevedením motora (hlava zo zinkovej zliaty);
 • označenie G12
 • - známe pre svoju červenú farbu (vyskytuje sa aj vo fialovej), opäť  sa jedná o alternatívu pre modernejšie modely automobilov s dôrazom na  ochranu gumených a kovových aspektov;
 • označenie G13
 • - známe pre svoju fialovú farbu, predstavuje definíciu moderného  riešenia chladiacej kvapaliny, ktorú môžete uplatniť na akýkoľvek  motor. 

Motoristi, doprajte svojmu autu starostlivosť aj po zimnej sezóne

 • Tipy na záver

  1. V prípade, že aktuálne disponujete kvapalinou s iným označením,  aké plánujete začať používať v nasledujúcej sezóne, je nutné úplne  vyprázdniť nádrž s pôvodnou kvapalinou. Neodporúčame rôzne označené kvapaliny medzi sebou miešať! 

  2. Meranie chladiacej kvapaliny nie je nutné pri nových automobiloch.  Ak disponujete starším vozidlom, spýtajte sa mechanika na to, kde sa  nachádza snímač teploty chladiacej kvapaliny.

  3. V prípade, že ste spozorovali únik chladiacej kvapaliny, ihneď to  riešte s vašim mechanikom. Príliš rýchlu stratu môže spôsobiť aj vysoký  tlak v nádržke chladiacej kvapaliny, ale môže to byť aj niečo  vážnejšie.

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bezkontaktne už zaplatíte aj Huawei smartfónom: NFC platby umožnia aj čoskoro dostupné novinky radu P50
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Netflix ostala po štvrtom kvartáli sklamaná, očakávala viac predplatiteľov