24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

09. mája 2011

MS 2011: Slovensko - Dánsko 4:1

Slovensko - Dánsko 4:1. Úspešná rozlúčka Slovákov s domácim šampionátom - súhrn

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila vo svojom pondelkovom záverečnom vystúpení v kvalifikačnej E-skupine na majstrovstvách sveta v bratislavskej Orange aréne nad Dánskom 4:1. Po víťaznom vstupe sa tak Slováci s domácim šampionátom lúčia rovnako triumfom, všetky ostatné štyri súboje však prehrali a v kvalifikačnej E-skupine obsadili nepostupové 5. miesto.

Skóre duelu otvorili severania, keď slovenskej obrane unikol Christensen a nedal Halákovi šancu. V 11. min vyrovnal Stümpel a o päť minút neskôr naklonil misky váh na stranu slovenského výberu Šatan. V druhej tretine brankári ani raz neinkasovali, aj keď šance si vytvorili hráči oboch mužstiev. Hneď na začiatku tretej časti zvýšil v presilovke na 3:1 Marián Hossa a v 51. min na konečných 4:1 upravil s prispením dánskej obrany Zedník.

V deviatom vzájomnom meraní síl s Dánskom dosiahla slovenská reprezentácia siedme víťazstvo a súperovi odplatila minuloročnú potupnú prehru 0:6 z MS v Nemecku. V sezóne 2010/2011 dosiahli Slováci bilanciu 11 víťazstiev a 10 prehier.

MS 2011: Fanúšikovia sa rozlúčili s Demitrom aj slovenským výberom

MS 2011: E-skupina - Slovensko - Dánsko - ohlasy

Višňovský skončil v reprezentácii, nemá motiváciu

E-skupina (Bratislava):
Slovensko - Dánsko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Góly: 11. Stümpel (Jurčina, Šatan), 16. Šatan (Ružička, Ivan Majeský), 41. Marián Hossa (Gáborík, Halák), 51. Zedník (Handzuš, Graňák) - 5. Christensen (Mikkel Boedker, Jakobsen)
Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Olenin (Rus.), Sterns - Carnathan (obaja USA), Hollenstein (Rak.), 9307 divákov
Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Ivan Majeský, Graňák, Sersen - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Stümpel, Ružička - Zedník, Handzuš, Marcel Hossa - Radivojevič, Cibák, Surový
Dánsko: Galbraith - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen ml., Hersby, Mads Boedker, Eskesen - Starkov, Green, Hardt - Madsen, K. Staal, J. Jensen - Christensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Storm, Dresler, Degn

Priebeh zápasu:
III. tretina
60 min. - koniec zápasu. Fanúšikovia sú na nohách, aplaudujú svojmu tímu. Slovensko sa dočkalo druhého víťazstva na turnaji. Najlepším hráčom Slovenska v zápase bol vyhlásený Marián Hossa.
58 min. - Záverečné dve minúty turnaja dohráme v oslabení. S dôrazom to prehnal Cibák.
57 min.: Šatanov prienik na ľavej strane zastavil dánsky obránca Nielsen efektným bodyčekom

56 min. - Do zakončenia sa tlačil Marián Gáborík, na Galbraitha nevyzrel.
55 min. - Zápas sa už iba dohráva

54 min. - Baranka si urobil poriadok v defenzíve, na ľad poslal čistým spôsobom hneď dvojicu súperov.
53 min. - V týchto momentoch je hra oboch tímov trochu rozháraná.
51. Góóól Zedníka. Richard Zedník sa dočkal prvého gólu na turnaji, keď prestrelil Galbratiha z pravého krídla.
47 min. - Hersby sa dostal k strele od modrej čiary, ale jeho pokus končí na Halákovych betónoch
46 min. - Opäť budeme hrať v oslabení. Na trestnú lavicu si sadol Handzuš
44 min. - Halák sériou dobrých zákrokov podržal náš tím. Šatan teraz vybojoval v oslabení vhadzovanie v dánskom obrannom pásme
43 min. - Slovensko pozorne ubránilo presilovku piatich proti trom. Pokračuje presilovka piatich proti štyrom
42 min. - Slovensko sa bude brániť dánskej presilovke piatich proti trom. Nedovolené bránenie pre Milana Jurčinu a 2+2 minúty za nedovolenú hru so zdvihnutou hokejkou pre Branka Radivojeviča, po ktorého zákroku Eskesen odchádza do šatne
41 min. - Marián Hossa zvyšuje vedenie Slovenska, keď strelou z ostrého uhla prekonáva Galbraitha. Vedieme 3:1
41 min. - Tretiu tretinu začína Slovensko presilovou hrou

II. tretina
40 min. - Koniec II. tretiny. Strely v druhej tretine 18:4.
39 min. - Ružička vybojoval puk pre Demitru, dorážal aj Šatan, do ktorého sa dokonca päsťami pustil jeden z Dánov a obaja hráči si to vybavujú "ručne-stručne".

Identicka akcia, priam vesmírna rýchlosť Mariána Hossu, rovnaká prihrávka na Gáboríka, ani jeho pokus však v sieti neskončil.

38. min - Marián Hossa vypichol puk Hersbymu, krásne ho naservíroval pred bránku Demitrovi, ale slovenskému kapitánovi puk odskočil v najhoršom momente.

37 min.: Zedník sa natlačením spoza bránky dostal do šance, Galbraith dobre vykryl priestor na ľade
36 min. - V obrovskej šanci sa ocitol Demitra, ten však po prihrávke Mariána Hossu netrafil ťažký skackajúci puk.
35 min. - Slovensko bude hrať presilovú hru po faule na Gáboríka
34 min. - Vhadzovania: 20 - 10 v prospech Slovenska
32 min. - Podhradský teraz tvrdou strelou od modrej čiary trafil dánskeho brankára do masky. Bola to veľmi razantná strela a Galbraith sa len ťažko dvíha z ľadu. Zdá sa, že puk mu poškodil aj masku. Našťastie brankár je už v poriadku, aj keď stále otrasený.
31 min. - Slovensko hrá v plnom počte
30 min. - Dáni sa usadili pred brankárom Halákom. Náš tím oslobodzuje Handzuš
29 min. - Majeský 2 min. za hákovanie
28 min. - Po chybnej dánskej rozohrávke sa pred bránou ocitol osamotený Radivojevič a jeho dobrý pokus spomedzi kruhov mohol ešte dorážať Cibák
26 min. - Handzuš sa snažil dlhou prihrávkou z vlastného obranného pásma vysunúť do brejku Zedníka. Jeho prihrávka bola pridlhá a táto útočná akcia končí zakázaným uvoľnením
25 min. -Netradičný oddychový čas si vzal tréner Dánska Backman v 25. minúte.
24 min. - Po kombinácii v útočnom pásme Slovenska sa k strele dostal Gáborík, no Galbraith si dal na jeho strelu pozor
22 min. - A Šatan je pri chuti, teraz vyslal v priebehu jedného striedania na Galbraitha hneď tri strely.
21 min. - Začala sa druhá tretina. Slováci sa pustili do útoku, Demitrov útok sa snažil o tretí gól. Takmer sa mu to podarilo, teču Gáboríka chýbali iba centimetre. Dve veľké šance v priebehu pár sekúnd, najprv nádherná individuálna akcia Ružičku a potom dorážka Šatana do žrde.

I. tretina

20 min. - Koniec I. tretiny. Strely po prvej tretine 12:6.
20 min. - Demitra hľadal v druhej vlne Podhradského, ten trochu zaostal a na puk už nedočiahol
16 min. - Teč Štefana Ružičku Galbraith iba vyrazil, na puk si počkal Šatan a s pukom na bekhende obkorčuľoval bránku a zasunul za márne sa snažiaceho dánskeho brankára
15 min. - Dáni sa popri mantinely dostávajú do prečíslení a nebezpečnými strelami ohrozujú Halákovú bránu
11 min. - Majeského krosček nás posiela do oslabenia.
10 min. - Jurčina sa na modrej čiare dostal k strele a po teči Jozefa Stümpela prekonáva dánskeho brankára. Vyrovnané 1:1
9 min. - Halák musel opäť zasahovať po nebezpečnej dánskej akcii v oslabení
9 min. - Po nádhernej nahrávke sa dostal do šance Hossa, ale dánsky brankár sa stihol presunúť
8 min. - Slovensko bude hrať presilovú hru. Jensen - 2 min. krošček
7 min. - Dán Dresler sa snažil prebiť do útočného pásma, ale tam ho zastavujú naši obráncovia
5 min. - Prvá dánska strela končí za chrbtom Haláka. Christensen sa dostal do brejku na Haláka a ten si nedokázal poradiť s jeho blafákom
3 min. - Dánov sme zavreli v obrannom pásme, ale strely od modrej čiary neboli úspešné
2 min. - Opatrný začiatok z oboch strán. Slovensko bude hrať presilovú hru po zákroku na Mariána Hossu
1 min. - Úvodné buly pre Slovensko
V bráne Slovenska nastúpi Jaroslav Halák

Od začiatku stretnutia sa Slováci zahryzli do súpera a na konci druhej minúty si vynútili presilovku po faule Christensena. Marián Hossa v nej pálil len do brankára Galbraitha, Gáborík len do brániaceho Dána. Neujala sa ani prihrávka Šatana úplne voľnému Podhradskému. Po skončení početnej výhody unikol po chybe Ružičku dánsky útočník Christensen a zavesil pod hornú žŕdku Halákovej bránky - 0:1. V ďalšej presilovke neuspel v stopercentnej šanci Demitra, slovenskí fanúšikovia sa dočkali až v rovnovážnom stave. Atakovaný Jurčina vystrelil od modrej čiary a Stümpel ho pred dánskou bránku usmernil za Galbraithov chrbát - 1:1. Tím SR sa potom úspešne ubránil presilovke súpera, keď Halák niekoľkokrát zachraňoval veľké šance súpera. V 14. min sa do dvoch vynikajúcich príležitostí dostal Ružička, ale ani raz neuspel pred brankárom súpera. O minútu neskôr slovenskí reprezentanti prepasírovali puk do dánskej bránky, ale rozhodcovia už skôr prerušili hru a skóre sa nemenilo. Misky váh na stranu slovenského mužstva naklonil v 16. min Šatan, ktorý obkrúžil bránku súpera a zasunul puk za Galbraitha - 2:1. Ešte pred prvou sirénou Marián Hossa neusmernil strieľanú prihrávku do bránky.

Hneď v úvode druhej časti mali Slováci množstvo šancí, no neujala sa ani jedna. Najprv po prihrávke Demitru tečoval puk vedľa bránky Gáborík, vzápätí po peknej sťahovačke Ružičku a odrazenej strele poslal puk do ľavej žŕdky Šatan a potom Stümpel od modrej čiary delovkou trafil iba do gólmana Galbraitha. V 28. min v ideálnej príležitosti s dostatkom času netrafil Radivojevič a o niekoľko sekúnd neskôr nepochodil Marián Hossa pred dánskym brankárom. Súvislejší tlak si Dáni vytvorili v 30. min, keď sa na trestnú lavicu posadil druhýkrát v zápase Ivan Majeský. Skóre sa nemenilo ani po "žabke" Mariána Hossu na voľného Demitru či po úniku Marcela Hossu a delovke Jurčinu. Bez gólovej bodky dopadlo aj prečíslenie Mariána Hossu s Demitrom. Druhú časť ukončila fyzická výmena názorov Šatana s obrancom J. Jensenom ml.

V prvej minúte III. tretiny strelil slovenský tím gólovú poistku, keď po rozohrávke Haláka sa puk dostal cez Gáboríka k Mariánovi Hossovi a jeho strela aj s prispením šťastia "prepadla" do Galbraithovej bránky - 3:1. Rozhodcovia potom dopriali severanom dvojminútovú presilovku o dvoch korčuliarov, po ktorej ubránení pokračovali Slováci ďalšie štyri minúty iba so štyrmi hráčmi, keď po návrate Radivojeviča na ľad vylúčili arbitri aj do tretice Ivana Majeského. Početné výhody Dáni nevyužili vďaka obetavej hre slovenského mužstva v defenzíve a pozornému Halákovi. V 51. min sa gólu na šampionáte dočkal aj Zedník, keď po jeho strele z pravého krídla poslal puk za vlastného brankára Lassen - 4:1. Záver duelu sa už dohrával v pokojnom tempe a skóre nezmenila už nič nezmenila ani presilovka Dánska v závere duelu.