Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. augusta 2006

MVRR navrhuje už druhú zmenu rozpočtu ŠFRBRozpočet Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) by sa mal tento rok zmeniť už druhý raz. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) tentokrát navrhuje zvýšiť rozpočet o 65,89 mil. Sk ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) - Rozpočet Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) by sa mal tento rok zmeniť už druhý raz. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) tentokrát navrhuje zvýšiť rozpočet o 65,89 mil. Sk a zároveň navrhuje zmenu finančných alokácií pre jednotlivé účely poskytovania podpory. Tohtoročný rozpočet by sa mal podľa tohto návrhu zvýšiť pre účel výstavby bytov v rodinných domoch a na obnovu bytovej budovy, naopak poklesnúť by mal rozpočet pre program výstavby bytov v bytových domoch, pre výstavbu nájomných bytov a na kúpu bytu. Nezmenený by mal ostať rozpočet pre výstavbu zariadení sociálnych služieb. Celkovo by sa pritom rozpočet fondu mal z úrovne 4,693 mld. Sk zvýšiť na 4,758 mld. Sk. Vyplýva to z materiálu, ktorý MVRR predložilo do pripomienkového konania.

Celková suma disponibilných zdrojov, ktoré navrhuje ministerstvo prerozdeliť medzi jednotlivé programy, predstavuje 373,89 mil. Sk. Z tejto čiastky sa má 138 mil. Sk preniesť z programu výstavby nájomných bytov. V roku 2006 totiž prijal ŠFRB žiadosti za 3,425 mld. Sk, ale tým, že nebol dostatok zdrojov štátnej podpory, žiadatelia svoje žiadosti rušili. "Týmto sa v prípade ŠFRB znížila požiadavka na finančné zdroje pre tento účel na 2,85 mld. Sk, čo v porovnaní s rozpočtovanou čiastkou 2,988 mld. Sk predstavuje voľnú čiastku 138 mil. Sk," uvádza ministerstvo. Výrazne vyššiu požiadavku evidoval ŠFRB aj v podprogramoch na výstavbu bytu v bytovom dome a na kúpu bytu. Disponibilné zdroje vzniknuté znížením rozpočtovanej čiastky v týchto dvoch podprogramoch predstavujú 170 mil. Sk. Zároveň sa v príjmovej časti rozpočtu ŠFRB zvýšili financie o 65,89 mil. Sk a to vďaka predčasnému ukončeniu zmluvného vzťahu a z uplatnených sankcií.

Ku koncu júla tohto roka rozdelil ŠFRB v rámci 1 151 žiadostí 4,245 mld. Sk. Vyše 66 % z priznanej sumy, teda 2,82 mld. Sk, smerovalo na podporu výstavby nájomných bytov v bytových domoch, a to v rámci 191 schválených žiadostí. Výstavbu bytov v bytovom dome podporil ŠFRB čiastkou 54,3 mil. Sk v rámci 80 žiadostí, 741 schválených žiadostí za 693,3 mil. Sk pripadlo na podporu výstavby bytov v rodinnom dome. Štyridsať žiadostí v celkovej hodnote viac ako 37 mil. Sk schválil fond za účelom kúpy bytu a na obnovu bytovej budovy priznal na 98 žiadostí celkovo 638,4 mil. Sk. Len jedna schválená žiadosť pripadla na výstavbu zariadení sociálnych služieb, a to za 985 tis. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rodičovský príspevok sa od septembra zvýši na 4 440 Sk
<< predchádzajúci článok
Union za polrok s predpísaným poistným 470,4 mil. Sk

MVRR navrhuje už druhú zmenu rozpočtu ŠFRB - diskusné fórum čitateľov