Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. decembra 2006

MŽP rozhodlo, že na území Vysokých Tatier sa nebude ťažiťMinisterstvo životného prostredia (MŽP) SR definitívne rozhodlo o odvolaní Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u proti rozhodnutiu Krajskému úradu životného prostredia (KÚŽP) v Prešove o nepovolení ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR definitívne rozhodlo o odvolaní Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u proti rozhodnutiu Krajskému úradu životného prostredia (KÚŽP) v Prešove o nepovolení výnimky na zasiahnutie do lesného porastu, poškodenie vegetačného a pôdneho krytu. Výnimka sa týkala aj rušenia pokoja a ticha v piatom stupni ochrany v národnej prírodnej rezervácii na území Vysokých Tatier. Voči rozhodnutiu MŽP sa nemožno odvolať. Podľa rezortu životného prostredia ŠL TANAP-u robili zbytočné prieťahy v konaní, keď poskytovali nejasné a neúplné odpovede na výzvy KÚŽP. V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Švajda zo Štátnej ochrany prírody, sa píše, že MŽP uviedlo, že dokumentácia je pre odvolateľa verejne prístupná a nič mu nebránilo sa s ňou oboznámiť. Podľa Švajdu, po spracovaní drevnej hmoty po veternej kalamite dôjde k zásadným zmenám hydrického a bioklimatického režimu, chemizmus prostredia bude takisto ovplyvnený čo dokazujú aj viaceré výskumy z oblasti ekológie a hydrológie lesa. "Z toho dôvodu je z hľadiska ochrany biotopov a biotopov druhov dôležité ponechať spadnuté drevo na ploche," uviedol Švajda.

Podľa odôvodnenia MŽP veterná kalamita v Tichej a Kôprovej doline spôsobila v novembri 2004 na výmere 218 ha stratu na mimoprodukčných funkciách lesa v sume 485 miliónov korún. Stratu nie je možné pripísať konkrétnemu subjektu, pretože ide o dôsledok mimoriadnej klimatickej epizódy. "Práve spracovaním kalamity môže dôjsť k ďalším funkčným ujmám na lesných ekosystémoch a v tomto kontexte je možné určiť aj zodpovedný subjekt," dodal Švajda. Podľa neho finančné vyčíslenie ujmy na lesných ekosystémoch mnohonásobne prevyšuje hodnotu drevnej hmoty. "Rozhodujúce je práve porovnanie funkčnej ujmy v dôsledku mimoriadnej klimatickej epizódy so vzniknutou finančnou ujmou v dôsledku spracovania kalamity," uzavrel Švajda.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bush podpísal zákon, ktorý blokuje pomoc palestínskej vláde
<< predchádzajúci článok
Rozhodnutie spomaliť rozširovanie EÚ je vraj nebezpečné