Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. mája 2010

Na čele SNG bude Alexandra KusáPoverená generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá bude aj jej šéfkou. Kusú dnes odporučila ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi za novú ...Zdieľať
slovenska narodna galeria sng Foto: visitslovakia.com

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Poverená generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá bude aj jej šéfkou. Kusú dnes odporučila ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi za novú generálnu riaditeľku SNG výberová komisia na čele s Jánom Bakošom. Komisia v dnešnom konkurze na šéfa národnej galérie, ktorý sa konal v sídle zriaďovateľa galérie - na ministerstve kultúry, vypočula všetkých štyroch kandidátov na post generálneho riaditeľa SNG. "V tajnom hlasovaní rozhodla, že odporučí ministrovi kultúry na vymenovanie do funkcie Alexandru Kusú, ktorá získala sedem z deviatich hlasov," informovalo SITA ministerstvo kultúry.

O post šéfa národnej galérie mali záujem štyria uchádzači - kurátor a riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave Vladimír Beskid, kurátor Galérie Cypriána Majerníka v Bratislave Richard Gregor, pracovník ministerstva vnútra a vedúci oddelenia stredovekých fondov a bádateľne pobočky Štátneho archívu Bratislava v Skalici Anton Konečný a poverená generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Schopnosti adeptov posudzovala výberová komisia, ktorej predsedal Ján Bakoš z Ústavu dejín umenia SAV Bratislava. V komisii tiež boli: Ivan Jančár (riaditeľ Galérie mesta Bratislavy), Dušan Buran (zástupca SNG - kurátor), Katarína Čierna (zástupca zamestnancov SNG), Juraj Čarný (zástupca AICA, Medzinárodná asociácia kritikov umenia), Marek Pokorný (riaditeľ Moravskej galérie Brno), Pavol Šimunič (generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR), Monika Lopušanová (riaditeľka odboru múzeí, galérií a knižníc MK SR) a Jana Motyčková (riaditeľka odboru umenia MK SR).

Katarína Bajcurová požiadala ministra kultúry o uvoľnenie z funkcie generálnej riaditeľky SNG na základe osobných dôvodov k 31. decembru 2009. Bajcurová odišla z galérie po desiatich rokoch. "Po viac ako 10 rokoch vo vrcholnej vedúcej pozícii sa chce intenzívnejšie venovať svojmu povolaniu historičky umenia ako kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia," informoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár o dôvodoch jej odchodu. Minister Maďarič poveril Alexandru Kusú vedením galérie od 1. januára.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Herbicíd atrazín komplikuje život aj rybám
<< predchádzajúci článok
BERNERS-LEE: Musíme sa naučiť nečítať všetko

Na čele SNG bude Alexandra Kusá - diskusné fórum čitateľov