30. marca 2007

Na MS v Melbourne dva svetové rekordy a piate zlato Phelpsa

Šiesty deň plaveckých súťaží v bazéne Susie O´Neillovej v Aréne Roda Lavera priniesol na majstrovstvách sveta v austrálskom Melbourne dva nové svetové rekordy a piate zlato v piatej disciplíne v ...

MELBOURNE 30. marca (WEBNOVINY) - Šiesty deň plaveckých súťaží v bazéne Susie O´Neillovej v Aréne Roda Lavera priniesol na majstrovstvách sveta v austrálskom Melbourne dva nové svetové rekordy a piate zlato v piatej disciplíne v podaní fenomenálneho Američana Michaela Phelpsa.

O jedenásty svetový rekord šampionátu sa vo finále na 200 m znak postaral Ryan Lochte z USA, ktorý odsunul na druhú priečku svojho krajana a teraz už bývalého svetového rekordéra Aarona Peirsola. Rodák z indiánskeho mestečka Canandaigua zlepšil výkonom 1:54,32 min o 12 stotín sekundy Peirsolov rekordný výkon z minuloročných Panpacifických hier v kanadskej Victorii. Lochtemu vyšla odveta za prehru na polovičnej trati, kde triumfoval vo svetovom rekorde Peirsol, ktorý sa po troch tituloch majstra sveta na dvojstovke v rade musel tentoraz uspokojiť so striebrom. "Stále tomu nemôžem uveriť. Som v šoku," boli prvé slová víťazného Lochteho. Tretí skončil najlepší z Európanov Rakúšan Markus Rogan.

Aj druhý zápis do rekordných tabuliek mal americký rukopis. Kvarteto Michael Phelps, Ryan Lochte, Klete Keller a Peter Vanderkaay zaznamenalo dvanásty svetový rekord podujatia. V štafete na 4x200 m voľným spôsobom zlepšili časom 7:03,24 min predchádzajúci najlepší výkon histórie Austrálčanov zo svetového šampionátu v roku 2001 vo Fukuoke o 1,42 sekundy. Michael Phelps plávajúci na prvom úseku získal svoje piate zlato v piatej disciplíne a iba úvodná štafeta na 4x100 m voľným spôsobom neskončila najrýchlejším časom histórie. Striebro patrí domácej Austrálii, bronz si vybojovala Kanada.

Prvé zlato z Melbourne pre Japonsko vybojoval na prsiarskej dvojstovke Kosuke Kitadžima, ktorý pri neúčasti chorého Brendana Hansena nemal konkurentov a snažil sa pokoriť aspoň Hansenov svetový rekord, ale na ten nedosiahol. "Som z toho trochu frustrovaný, pretože prekonanie najrýchlejšieho času histórie ma zaujímalo viac ako zlato," povedal Kitadžima. Druhý Austrálčan Brenton Rickard stratil na Japonca viac ako jednu sekundu. Tretí skončil Talian Loris Facci.

Ešte dominantnejšia ako japonský prsiar bola na rovnakej trati Austrálčanka Leisel Jonesová, keď Britka Kirsty Balfourová a Američanka Megan Jendricková deliace sa o strieborný stupienok stratili na víťazku viac ako štyri sekundy.

Vo finále na 100 m voľným spôsobom si vybojovala zlato Jonesovej tímová kolegyňa Lisbeth Lentonová, ktorá nechala za sebou Holanďanku Marleen Veldhuisovú aj svetovú rekordérku a majsterku Európy Brittu Steffenovú.