Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júna 2016

Na Muránskej planine sa podarilo zachrániť 17 syslích mláďatNa najväčšom známom slovenskom sysľovisku na Muránskej planine sa podarilo minulý týždeň zachrániť 17 mláďat vzácnych sysľov pasienkových. Mláďatá ...Zdieľať
Syseľ pasienkový Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 3. júna (TASR) - Na najväčšom známom slovenskom sysľovisku na Muránskej planine sa podarilo minulý týždeň zachrániť 17 mláďat vzácnych sysľov pasienkových. Mláďatá vyplavilo z nôr po prietrži mračien. Pomohli im ochranári, zobrali si ich domov, vysušili a nakŕmili.


"Keď sme prišli na lokalitu, bolo nám do plaču. Mláďatká sysľov boli zo svojich domovov doslova vyplavené, ležali na zemi a vyzerali ako mŕtve," priblížil Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. Na sysľovivsko ich vrátili na druhý deň. "Okamžite sa vytratili do nôr – každé z nich presne našlo svoj domov. Spolu sa nám tak podarilo zachrániť 17 sysľov," doplnil.

Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných európskych krajinách veľmi vzácny. "Kedysi bol bežným druhom pasienkov, vyskytuje sa v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. V dôsledku zmeny hospodárenia v našej krajine z mnohých lokalít vymizol," uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. V projekte LIFE Energia sa v súčasnosti obnovujú dve sysľoviská v Chránenom vtáčom území Slovenský kras.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Ružomberku štartuje najväčší šachový festival na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Dôchodca lovil ryby zakázaným spôsobom, hrozia mu až tri roky