Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. februára 2024

Na oblohe sú v tomto období viditeľné dve jasné kométyV súčasnom období môžeme zo Slovenska pozorovať dve pomerne jasné kométy, uviedla hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Tináková.Zdieľať
Na oblohe sú v tomto období viditeľné dve jasné kométy

Na oblohe sú v tomto období viditeľné dve jasné kométy. Pozorovať ich možno už malým ďalekohľadom, jednu z nich koncom marca aj voľným okom. 24hod.sk o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.


"V súčasnom období môžeme zo Slovenska pozorovať dve pomerne jasné kométy. Kométa C/2021 S3 (PanSTARRS) je vo svojej najväčšej jasnosti a kométa 12P/Pons-Brooks stále zvyšuje svoju jasnosť s približovaním k Slnku a k Zemi. Obidve sú viditeľné už malým ďalekohľadom, pričom kométa 12P/Pons-Brooks sa koncom marca dostane až na hranicu viditeľnosti voľným okom," priblížila hovorkyňa.

Kométa C/2021 S3 (PanSTARRS) podľa jej slov vychádza vo februári tri hodiny pred východom Slnka, v marci už hodinu po polnoci. Kométa 12P/Pons-Brooks zase momentálne vychádza okolo druhej hodiny ráno a zapadá okolo 22.00 h. V prvej polovici marca bude vychádzať dve hodiny pred Slnkom, neskôr už nebude ráno pozorovateľná. Večer však bude aj koncom marca zapadať až tri hodiny po západe Slnka, avizovala Tináková.

Foto: Petr Horálek


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedci: Batérie do elektromobilov možno zrecyklovať, potrebný je moč a ocot
<< predchádzajúci článok
Nemecko od 1. apríla čiastočne legalizuje konzumáciu marihuany pre rekreačné účely