Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

11. decembra 2006

Na oddelené financovanie TÚ SR nie je politická ochotaNa vyčlenenie financovania činnosti Telekomunikačného úradu SR (TÚ) do samostatnej rozpočtovej kapitoly podľa jeho predsedu Milana Luknára dlhodobo chýba politická ochota. Ako ďalej pri ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Na vyčlenenie financovania činnosti Telekomunikačného úradu SR (TÚ) do samostatnej rozpočtovej kapitoly podľa jeho predsedu Milana Luknára dlhodobo chýba politická ochota. Ako ďalej pri hodnotení svojej šesťročnej činnosti povedal predseda, ktorý v pondelok absolvuje svoj posledný deň v úrade, k lepšej činnosti regulátora chýbali predovšetkým financie a dostatočné personálne obsadenie. "Za pozitívum považujem podmienky, ktoré teraz majú pre svoj biznis alternatívni telekomunikační operátori," vyhlásil Luknár.

Alternatívni operátori si podľa predsedu TÚ vyberajú v súčasnosti väčšinou len lukratívne poskytovanie medzinárodných hovorov, ktoré si nevyžaduje veľké investície a domáce spojenie tak naďalej takmer výlučne poskytuje Slovak Telekom (ST). "Alternatívci síce neustále kritizovali podmienky na trhu, ale o prenajatí miestnych okruhov so ST ani len nerokujú. A aj napriek možnosti pripomienkovať regulačné rozhodnutia tak ich asociácia nespravila ani raz," povedal Luknár. Odchádzajúci šéf regulačného úradu pritom za negatívum považuje podľa jeho názoru ešte stále vysoké prepojovacie poplatky, ktoré si operátori platia pri volaní v pevných sieťach.

Telekomunikačný trh sa začal liberalizovať v roku 2003, Slovensko však muselo po vstupe do EÚ vykonať analýzy jednotlivých trhov, ktoré ešte nie sú dodnes všetky ukončené. "Väčšina z nich je hotová a nové vedenie môže v druhom kole analýz v závislosti od vývoja na trhu spresniť alebo zmeniť postavenie podnikov na jednotlivých trhoch," povedal Luknár. Meškanie výsledkov analýz, ktoré mali byť hotové do šiestich mesiacov a ukončovali sa až po niekoľkých rokoch povedal, spôsobilo podľa neho poddimenzované financovanie a nedostatočné personálne obsadenie úradu. "Ročne odvádzame štátu niekoľkonásobne viac, ako dostávame na činnosť a ministerstvo dopravy sa môže tešiť z týchto príjmov. My si však nemôžeme objednať ani externú konzultačnú firmu," zdôraznil Luknár. Podľa hovorcu ministerstva dopravy Mariána Jánošíka by jeho rezort mal zákon, smerujúci k oddelenému financovaniu zlúčeného telekomunikačného a poštového úradu pripraviť v prvom kvartáli budúceho roka. "Zákon by mal byť účinný koncom roka 2007 alebo začiatkom nasledujúceho roka," povedal Jánošík pre SITA.

Novým predsedom TÚ má byť podľa návrhu vlády Branislav Máčaj. Kandidáta však musí ešte schváliť Národná rada SR. Máčaj okrem súkromných firiem v súčasnosti pôsobí aj ako predseda predstavenstva Asociácie pre prenositeľnosť čísla a je členom predstavenstva Asociácie telekomunikačných operátorov.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Janek Ledecký na svojom DVD Retro Life pracoval celý život
<< predchádzajúci článok
Volkswagen stiahne na opravu 300-tisíc Passatov

Na oddelené financovanie TÚ SR nie je politická ochota - diskusné fórum čitateľov