Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. októbra 2013

Na pôde SNK diskutujú o vplyve digitalizácie na genealógiu a heraldikuO zásahu digitalizácie do genealogického, heraldického a regionálno-historického bádania na Slovensku začali dnes na pôde Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine diskutovať účastníci dvojdňovej ...Zdieľať
Martin 22. novembra (TASR) – O zásahu digitalizácie do genealogického, heraldického a regionálno-historického bádania na Slovensku začali dnes na pôde Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine diskutovať účastníci dvojdňovej konferencie Tradičné a netradičné pramene a metódy genealogického biografického a regionálno-historického výskumu na Slovensku.


Na pravidelnom jesennom stretnutí sa podľa tajomníka Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti (SGHS) Milana Šišmiša zišli historici, archivári i bežní záujemcovia o hľadanie vlastných predkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. „Radi by sme im priblížili, čo sa udialo v tejto oblasti za posledné roky. Máme zaujímavé bloky, venované netradičným alebo málo používaným prameňom v genealogickom biografickom výskume. A blok venovaný témam ako pristupovať k tvorbe biografií, biografických prác, čo je k dispozícii a dá použiť, ako životospráva vplýva na tvorbu biografických prác,“ uviedol tajomník SGHS.

Doplnil, že digitalizácia genealogickému, heraldickému a regionálno-historickému bádaniu pomohla a bude pomáhať. „Čím viac prameňov sa objaví na internete, tým lepší prístup k nim bude. Na druhej strane, do istej miery to komplikuje výskum. Mnohí, najmä starší ľudia, to nemusia považovať za pohodlné. Sú zvyknutí na tradičné metódy. Každý typ výskumu má svoje čaro. Aj chodenie po archívoch a objavovanie nových informácií týmto spôsobom je pre mnohých príťažlivé. Putovanie po krajine, spoznávanie nových ľudí, zoznamovanie sa s ľuďmi klasickým spôsobom, nie cez internet, cez sms, telefóny, ale kontaktom zoči-voči,“ povedal Šišmiš.

Čestný predseda SGHS Jozef Novák vidí prednosti súčasnej doby v možnosti zvládnuť mnoho materiálu, pretože je k dispozícii predovšetkým na internete. „Pokiaľ neexistoval xerox, jediná metóda bola, aby si človek robil výpisky. A to je pre archivára veľmi dobrá metóda kvôli tomu, že preniká do podrobností dokumentu. A prichádzajú mu na um najrôznejšie súvislosti. Sám som analytik a bol som pozornejší a ešte podrobnejší, pokiaľ som si to písal. Odkedy je xerox, odkedy sú nové médiá, najjednoduchšie je si to oxeroxovať a potom to nožnicovou metódou rozstrihať. A prestáva rozmýšľanie nad tým. Sám so sa prichytil, že trošku prelietavam cez udalosti, o ktorých viem, že som menej v hĺbke. To je tá nevýhoda. Nehovoriac o tých, ktorí na toto vôbec nemyslia. A pracujú len za účelom získať čo najviac faktov a dať ich dokopy. A výsledok práce je trošku povrchný,“ konštatoval Novák.

Súčasnosť je podľa neho veľkorysá v tom, že znáša polotovar. „Ani autori nie sú dosť svedomití, aby vytvorili dielo, ktoré by sa dalo charakterizovať - toto, čo som napísal, už viac k tomu neviem. Každá generácia rieši ten istý problém, ale vždy z iného hľadiska a v inej hĺbke. A tu je moment, že keď siahne po slabej práci a má ctižiadosť ju prekonať, nemá mnoho roboty. Toto mňa najviac mrzí, že takýchto diel vychádza veľmi mnoho. Ja mám cieľ napísať čo najlepšie dielo. Vysoko vyhodiť latku, aby som potrápil tých, ktorí prídu po mne. Ak ma budú chcieť predbehnúť, tak nech si trošku zamakajú,“ dodal čestný predseda SGHS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyhlásili nominácie na prvé YouTube Music Awards
<< predchádzajúci článok
Popstar Rihanna musela opustiť Veľkú mešitu v Abú Zabí