Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

25. januára 2024

Na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo je nominovaná aj knižná vydavateľkaNadácia Krištáľové krídlo oceňuje každý rok najvýznamnejšie osobnosti vo viacerých kategóriách. Hľadá najlepších medzi výnimočnými a v kategórii Publicistika a literatúra je tento rok medzi nominovanými aj vydavateľka a zakladateľka vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká.Zdieľať
Na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo je nominovaná aj knižná vydavateľka

„Keď sa tak nad tým zamýšľam, tento rok je to už moje 40.výročie vo vydavateľskej sfére. Priznávam, že nominácia na Krištáľové krídlo ma prekvapila a zároveň nesmierne potešila. Cítim v nej uznanie svojej 40-ročnej kariéry v knižnej kultúre,“ tvrdí Gabriela Belopotocká.

Po štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pracovala v podniku Drobný tovar, odkiaľ prešla do vydavateľstva Mladé letá a neskôr do Tatranu. Po nežnej revolúcii sa stala jednou zo spoluzakladateľov vydavateľstva Ikar, ktoré je dnes najväčším na Slovensku. Okrem bežných kníh prináša aj špeciálne projekty: mimoriadne obľúbená značka Stonožka pre deti, pravidelný a najpočúvanejší knižný podcast Knižný kompas, ale predovšetkým jej srdcovka – Luxusná knižnica.

V poslednom období priniesla Luxusná knižnica napríklad exkluzívne vydanie básní Kamila Peteraja Vyznanie s ilustráciami maliara Martina Augustína, či jedinečnú exkluzívnu monografiu o skupine Elán, aká na našom trhu ešte nebola. Koncom roka 2023 vyšla bibliofilská zberateľská monografia Roky a dni o Miroslavovi Žbirkovi, či prvá monografia o slovenskej módnej návrhárke Lee Fekete.

„Vo vydavateľstve Ikar máme za sebou neraz tienistú, zložitú, no rozhodne krásnu cestu. Dokázali sme veľa a priniesli sme – a prinášame – na knižný trh projekty, aké nikto iný neprináša. Preto moja nominácia nepatrí len mne, ale celému tímu vydavateľstva Ikar,“ dodáva G.Belopotocká nominovaná v kategórii Publicistika a literatúra.
V minulosti získali v tejto kategórii Krištáľové krídlo napríklad Daniel Hevier, Ľubomír Feldek, Dušan Duše, Pavel Dvořák, či Etela Farkašová.

Ocenenie Krištáľové krídlo

Krištáľové krídlo nie je anketa - verejnosť len zasiela svoje návrhy na nominácie na osobnosti, ktoré dosiahli mimoriadny úspech v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.
Odborná porota jednotlivých kategórii následne rozhoduje o udelení ocenenia Krištáľové krídlo najlepším z najlepších. Hlavnou myšlienkou je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesijných výkonov, ktoré si zaslúžia obdiv.

V súčasnosti sa ocenenie udeľuje v kategóriách filantropia, hospodárstvo, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, hudba, populárna hudba, šport, medicína a veda, inovácie a startupy a mimoriadna cena za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin.

Laureátov za rok 2023 v jednotlivých kategóriách spoznáme 16.marca 2024, v priamom prenose na Jednotke o 20:30.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hercule Poirot a zákerný vrah. Hodiny od Agathy Christie v novom vydaní
<< predchádzajúci článok
Cibula Fest 2024 ohlásil ďalšie mená, prídu IMT Smile aj Katka Knechtová