Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2006

Na Slovensku je 6 500 nadbytočných lôžok v zdravotníctveNa Slovensku je v súčasnosti zhruba 6 500 prebytočných lôžok a sieť sa podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča musí reštrukturalizovať. Ako minister uviedol na štvrtkovej tlačovej ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Na Slovensku je v súčasnosti zhruba 6 500 prebytočných lôžok a sieť sa podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča musí reštrukturalizovať. Ako minister uviedol na štvrtkovej tlačovej besede, zatiaľ nie je jasné, ktoré kapacity sa budú redukovať. Minister vo štvrtok rokoval s predstaviteľmi samospráv o výsledku analýzy ministerstva a podľa Valentoviča je teraz na vyšších územných celkoch (VÚC), ako sa postavia k potrebe redukovať počet lôžok. Ako však minister uviedol, reakcie predstaviteľov VÚC boli pozitívne, keďže aj oni vidia problémy lôžkových zdravotníckych zariadení. Návrhy si VÚC majú premyslieť do 15. januára.

Minister nechcel komentovať, ktoré oddelenia či celé zdravotnícke zariadenia by sa mali zavrieť. Zopakoval však, že on sa prikláňa k tomu, aby sa nemocnice nie celkom zrušili, ale radšej preorientovali na iné činnosti. Reštrukturalizácia siete je však podľa neho nevyhnutná. "Nadbytočné kapacity spôsobujú, že sa peniaze nerozdeľujú efektívne. Cieľom reštrukturalizácie je skvalitniť a zefektívniť zdravotnú starostlivosť," vyhlásil minister.

Po 15. januári pracovná skupina ministerstva, v ktorej sú aj zástupcovia asociácií nemocníc a zdravotných poisťovní, bude priamo v jednotlivých regiónoch rokovať o možných spôsoboch reštrukturalizácie. Podľa ministra budú rokovania nielen so zdravotníckymi zariadeniami, ktorých zriaďovateľmi sú VÚC, ale aj so štátnymi a súkromnými zariadeniami, ktoré budú rovnako súčasťou siete. "Najväčšie objemy výkonov sa robia v koncových nemocniciach, no nebránim sa ani reštrukturalizácii fakultných nemocníc," zdôraznil Valentovič. Pri rozhodovaní o optimalizácii sa podľa neho budú brať do úvahy kvalita a rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Reštrukturalizácia lôžkových zdravotníckych zariadení môže mať dopad aj na zamestnanosť v jednotlivých nemocniciach, no minister sa prepúšťania neobáva. "Kto chce pracovať v oblasti zdravotníctva, určite neostane na ulici," poznamenal Valentovič. Ako dodal, optimalizácia siete je nevyhnutná. "Nemôžeme si viac dovoliť plytvať," povedal minister.

Po reštrukturalizácii siete lôžkových zdravotníckych zariadení sa podľa Valentoviča budú posudzovať aj ďalšie typy. V súčasnosti sa už analyzuje sieť ambulancií a do budúcnosti ministerstvo plánuje posúdiť sieť laboratórií a ďalších liečebných a vyšetrovacích zložiek, pričom dôkladne preveria aj veľké prístroje, ako sú napríklad mamografy. Podľa ministra je totiž na Slovensku dostatok mamografov, no napriek tomu pacientky musia na vyšetrovanie čakať celé mesiace. Preverovať by sa mala aj sieť lekární, no podľa ministra to s ich rušením nie je také jednoduché, keďže sú samostatnými právnymi subjektmi. "Budeme so Slovenskou lekárnickou komorou hľadať riešenie," uzavrel Valentovič.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokuratúra nemá informácie o dôvodoch prepustenia Mikuláša Č.
<< predchádzajúci článok
Koruna na novom historickom maxime 34,570 SKK/EUR