Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2010

Na sneme KDH bude aj bývalý funkcionár Pavol BielikJediným kandidátom na predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na dnešnom sneme hnutia bude Ján Figeľ. Predsedu KDH budú delegáti na sneme v ...Zdieľať
figel Predseda KDH Ján FigeľFoto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) - Jediným kandidátom na predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na dnešnom sneme hnutia bude Ján Figeľ. Predsedu KDH budú delegáti na sneme v bratislavskej Novej scéne voliť prvýkrát na štyri roky. Okrem toho zvolia aj šesť podpredsedov. Tam to však už také jednoduché nebude. Kandidátov bude viac ako podpredsedníckych kresiel. Rada KDH odporúča delegátom snemu zvoliť za podpredsedov: Daniela Lipšica, Janu Žitňanskú, Ivana Uhliarika, Júliusa Brocku, Pavla Abrhana a Jána Hudackého.


Prví štyria zastávali podpredsednícke funkcie aj doteraz. Rada tak zmenila návrh predsedníctva, ktoré odporúčalo zvoliť za podpredsedníčku Máriu Sabolovú a nie Pavla Abrhana. Viacerí členovia KDH kritizovali, že Rada nerozhodovala o personálnych návrhoch nadpolovičnou väčšinou, ako je to v KDH pravidlom. Sabolová sa bude o funkciu na sneme uchádzať, aj keď nezískala podporu členov Rady. Kandidovať za podpredsedu chce aj košický krajský šéf strany Ján Dečo i Michal Slašťan, ktorý v novembrových voľbách neobhájil pozíciu primátora Ružomberka. Kandidátov však môže byť napokon viac, pretože návrhy môžu delegáti predložiť aj priamo na sneme. Zo šestice súčasných podpredsedov nebude kandidovať na funkciu poslanec parlamentu Anton Marcinčin.

Na snem predseda KDH Ján Figeľ pozval aj bývalého starostu bratislavskej Rače Pavla Bielika, ktorý bol v minulosti krajským predsedom KDH v Bratislave. Najvyšší súd SR ho v septembri definitívne oslobodil spod obžaloby z korupcie, keď zrušil rozsudok Špeciálneho súdu. Pre kauzu, v ktorej figuroval Bielik, menilo KDH stanovy, aby mu ako obžalovanému mohli prerušiť členstvo v strane. Bielik pre prezumpciu neviny totiž nerešpektoval výzvu vtedajšieho šéfa strany Pavla Hrušovského, aby sa vzdal členstva v KDH. Na základe zmenených stanov mu predsedníctvo KDH 27. októbra 2005 členstvo pozastavilo.

KDH koaličných partnerov na svoj jubilejný dvadsiaty snem ako hostí nepozvalo. Pozvalo však prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča. Hostia by mali prísť aj zo zahraničia, účasť potvrdil napríklad predseda českej strany TOP 09 a český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Na snem príde aj predseda českej KDÚ-ČSL Pavol Bělohlávek a zahraničný tajomník tejto strany Ján Čižinský, zástupca generálneho tajomníka Európskej ľudovej strany Christian Kremer a predseda ÖVP v Európskom parlamente Ernst Strasser.

Delegáti dostali formy na pečenie, vyhrávala im hudba
Ľudová muzika od skorého rána vyhrávala na bratislavskej Novej scéne delegátom a hosťom dvadsiateho snemu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Účastníci snemu pri registrácii dostávali igelitové tašky, v ktorých neboli len hlasovacie lístky a program snemu, našli si v nich aj vianočné formy na pečenie v tvare stromčeka aj informácie o kultúrnych pamiatkach Bratislavy.

Snem sa mal začať o 8:30 a má trvať až do 22:00. Otvorenie však meškalo viac ako pol hodiny. Snem sa začal slovenskou hymnou a Ódou na radosť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. SLONOVINY: Obama, Pan aj Sarkozy podporili opozíciu
<< predchádzajúci článok
Na horách naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Na sneme KDH bude aj bývalý funkcionár Pavol Bielik - diskusné fórum čitateľov