Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

07. decembra 2006

Na úvod ME v plávaní jeden svetový a dva európske rekordyNa jubilejnom 10. európskom šampionáte v krátkom bazéne v Helsinkách vo štvrtok rozdali prvých osem sád medailí. V prvom finálovom bloku sa zrodili dva európske a jeden svetový rekord. Už ...Zdieľať

HELSINKI 7. decembra (WEBNOVINY) - Na jubilejnom 10. európskom šampionáte v krátkom bazéne v Helsinkách vo štvrtok rozdali prvých osem sád medailí. V prvom finálovom bloku sa zrodili dva európske a jeden svetový rekord. Už druhá finálová disciplína priniesla zmenu v rekordných tabuľkách. Ruský reprezentant Arkadij Vjatčanin utvoril v pretekoch na 200 m znak časom 1:49,98 min nový európsky rekord. Starý rekordný zápis Rakúšana Markusa Rogana z lanského šampionátu v krátkom bazéne v Terste vylepšil o 45 stotín sekundy. Dvadsaťdvaročný Vjatčanin absolvoval preteky suverénne, keď viedol od začiatku do konca a chvíľu plával aj na úrovni svetového rekordu. Strieborný Nemec Helge Meeuw stratil na víťaza 3,47 s, bronz získal Rumun Razvan Florea (+3,73).

SITA/AP

Druhé kontinentálne maximum pridala skvelá Poľka Otylia Jedrzejczaková. Podarilo sa jej to v disciplíne 200 m motýlik, v ktorej je úradujúcou olympijskou víťazkou z Atén 2004. Za neustáleho stupňovania tempa zaplávala výsledný čas 2:04,94 min. Predchádzajúci rekord Nemky Anniky Mehlhornovej spred 6 rokov z Valencie mal hodnotu 2:05,77. Striebro si na 200 m mot. vybojovala lanská šampiónka z Terstu Maďarka Beatrix Boulseviczová a bronz zostal pre 16-ročnú Britku Jessicu Dickonsovú.

V závere dňa prišiel svetový rekord v podaní štafety Nemcov na 4x50 m polohové preteky. Tím v zložení Helge Meeuw, Johannes Neumann, Thomas Rupprath a Jens Schreiber dosiahol v komplexe Mäkelänrinne víťazný čas 1:34,06 a o štyridsať stotín sekundy prekonal doterajšie maximum krajanov spred troch rokov z írskeho Dublinu. Za Nemcami klasifikovali ako druhých v cieli domácich plavcov Fínska (1:34,95), tretí skončili a bronz si odniesli Taliani (1:35,20)

Celkovo si vo štvrtok "vylovili" z helsinskej vody po dve zlaté medaily Poliaci, Nemci a Rusi, po jednom zlate pridali Španieli a Maďari. Nečakalo sa najmä víťazstvo Španiela Eduarda Lorenteho-Ginestu v najkratšom šprinte na 50 m kraul (21,53). Polohovka na 200 m sa rovnako ako pred rokom v talianskom Terste stala korisťou Maďara Lászlóa Cseha.

Vo štvrtok malo v hre jednu reprezentantku aj Slovensko. Denisa Smolenová podľa predpokladov neuspela v rozplavbách na 200 m motýlik. Najlepšia slovenská juniorka dosiahla v záverečnej III. rozplavbe slabší čas 2:14,04 min, čo jej stačilo na šieste a celkové 19. miesto v konkurencii 24 plavkýň. Za svojím slovenským dorasteneckým rekordom spred vyše roka zaostala 17-ročná reprezentantka Slávie STU Bratislava o priepastných 2,15 s. "Je to pre mňa celkom dobrý čas, keďže pred tromi týždňami som 200 m motýla plávala v Znojme až za 2:18. Som rada, že sa to v náročnej sezóne predsa len pohlo dopredu. Veď toto je už môj štvrtý tohtoročný vrchol. Po svetovom šampionáte v krátkom bazéne v Šanghaji, majstrovstvách Európy v dlhom v Budapešti a juniorských MS v brazílskom Riu de Janeiro mám už toho pomerne dosť," komentovala najmladšia zo slovenského tria v Helsinkách.

V piatok zasiahnu do bojov na "krátkej" Európe aj zostávajúci dvaja slovenskí plavci. Ľuboš Križko bude mať predpoludním na programe rozplavby na 50 m znak a dvojica Martina Moravcová - Denisa Smolenová sa predstaví na 50 m motýlik. Obe tieto disciplíny majú v piatok na programe aj semifinále a finále, kde sa majú šancu predstaviť aj Slováci.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dráma v New Jersey s lepším koncom pre Suns
<< predchádzajúci článok
BASKETBAL-EP: Košičanky prehrali v Moskve o sedem bodov