Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. októbra 2023

Na západnej pologuli bolo možné pozorovať prstencové zatmenie SlnkaKeďže je Mesiac tak ďaleko, nezakrýva Slnko úplne a vytvára efekt "ohnivého kruhu".Zdieľať
Na západnej pologuli bolo možné pozorovať prstencové zatmenie Slnka

Pozorovatelia oblohy na celom americkom svetadiele v sobotu videli vzácnu nebeskú udalosť - prstencovité zatmenie Slnka.V meste Albuquerque v americkom štáte Nové Mexiko sa zhromaždil dav ľudí s ochrannými okuliarmi, ktorí ako jedni z mnohých na západe USA sledovali, ako Mesiac prechádza medzi Slnkom a Zemou v najvzdialenejšom bode od našej planéty.

Keďže je Mesiac tak ďaleko, nezakrýva Slnko úplne a vytvára efekt "ohnivého kruhu".

V priebehu niekoľkých hodín prechádzala najvýraznejšia "dráha prstenca" cez niekoľko veľkých miest vrátane Eugene v Oregone a San Antonia v Texase, pričom čiastočné fázy zatmenia trvali hodinu alebo dve pred a po zatmení.

"Nepozerajte sa na Slnko cez objektív fotoaparátu, teleskopu, ďalekohľadu alebo iného optického zariadenia, keď máte nasadené okuliare proti zatmeniu alebo používate ručný slnečný prijímač - koncentrované slnečné žiarenie prepáli filter a spôsobí vám vážne poranenie očí," uvádza NASA.

Zatmenie prechádzalo cez Mexiko a Strednú Ameriku, potom cez Kolumbiu a severnú Brazíliu do Južnej Ameriky a skončilo sa pri západe Slnka v Atlantickom oceáne.

Udalosť slúži aj ako "generálna skúška" pred úplným zatmením, ktoré má nastať v apríli 2024. Obe zatmenia budú pre vedu "absolútne úchvatné," povedala Madhulika Guhathakurtová, americká vedecká pracovníčka heliofyzikálneho programu.

Zatmenia Slnka majú výrazný vplyv na horné vrstvy atmosféry, napríklad na ionosféru, ktorá je plná nabitých častíc a je zodpovedná za odrážanie a lámanie rádiových vĺn.

"Hoci sa atmosférické účinky zatmení Slnka skúmajú už viac ako 50 rokov, stále zostáva mnoho nezodpovedaných otázok," povedala Guhathakurtová.

Úplné zatmenie Slnka sa v USA uskutočnilo v roku 2017. Po budúcoročnom úplnom zatmení bude ďalšie až v roku 2044, zatiaľ čo ďalšie prstencové zatmenie nastane v roku 2046.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najpočúvanejším zostáva Rádio Expres, o druhé a tretie miesto bol tesný súboj
<< predchádzajúci článok
Mont Blanc za dva roky stratil na výške viac než dva metre, ukázali merania geodetov