Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. augusta 2012

Nad osadami v Tatrách mizne les, ničia ho miestni obyvatelia



V prvom polroku tohto roku lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku prichytili pri nelegálnom výrube a krádeži dreva viac ako 100 páchateľov. Vo viac ako 60 prípadoch sa ...



Zdieľať
tatry POPRAD 13. augusta (WEBNOVINY) – V prvom polroku tohto roku lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku prichytili pri nelegálnom výrube a krádeži dreva viac ako 100 páchateľov.


Vo viac ako 60 prípadoch sa vyšetrovaniu trestného činu krádeže venovala polícia.

Napriek neustálemu pohybu a kontrole lesníkov v nimi spravovaných lesných porastoch Tatranského národného parku len za prvý polrok tohto roku páchatelia vyrúbali a ukradli viac ako 420 stromov.

Plocha takto preriedeného lesa je veľká ako tri futbalové ihriská. Najhoršia situácia je v blízkosti rómskej osady v obci Stráne pod Tatrami, v časti nazývanej Fiof.


Borovice a smreky na kúrenie

Vyrúbané borovice a smreky končia v peciach miestnych osadníkov.

Škoda na majetku štátu len za prvý polrok tohto roku presiahla 16 230 eur.

Štátne lesy TANAP-u preto podali vo veci krádeže dreva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Holiny, ktoré vznikajú na južnej strane Tatier nelegálnym výrubom stromov v blízkosti rómskych osád obcí Rakúsy a Stráne pod Tatrami, sa z roka na rok zväčšujú. Od roku 2005 len v týchto miestach prišiel Tatranský národný park o tisícky zdravých stromov.


2000 metrov kubických zrejme nestačí

Lesné porasty sú neustále atakované a poškodzované aj napriek tomu, že Štátne lesy TANAP-u ponúknu záujemcom ročne približne 2000 metrov kubických palivového dreva. Navyše drevo si môžu záujemcovia pripraviť v lese aj svojpomocne.

V rámci samovýroby si tak môžu záujemcovia od Štátnych lesov TANAP-u ročne odkúpiť približne 8000 metrov kubických dreva.

Jeho cena za meter kubický sa podľa hrúbky dreva pohybuje od 1,50 do 5,40 eura. O takto ponúkané palivové drevo však zo strany väčšiny obyvateľov osád je len malý záujem.

Výsledkom neriešenia tohto dlhodobého problému je škoda na majetku štátu, ktorá za posledných sedem rokov presiahla 41-tisíc eur.

Environmentálne škody v prípade poškodzovania chráneného územia Tatranského národného parku sú nevyčísliteľné, uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Švajčiari môžu pomôcť kauze Branisko, tvrdí Robert Fico
<< predchádzajúci článok
Taliansko má problém, rozpočtové ciele tento rok nesplní

Nad osadami v Tatrách mizne les, ničia ho miestni obyvatelia - diskusné fórum čitateľov

degeši13.8. 15:39:32