Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. novembra 2019

Nadácia Milana Šimečku si pripomína Nežnú revolúciuNa archívnej snímke riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec.Zdieľať
Na archívnej snímke riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec. Foto: TASR - Štefan Puškáš
 
Bratislava 5. októbra (TASR) – Kampaň Nežná evolúcia chce upozorniť mladých ľudí na to, že požiadavky novembra 1989 sú stále platné. Pád režimu v Československu si chce k 30. výročiu pripomenúť Nadácia Milana Šimečku, ktorá kampaň predstavila v utorok v Galérii Umelka v Bratislave.


"Naša nadácia vznikla v roku 1991, takpovediac na pôde Verejnosti proti násiliu, aby pomáhala rozvíjať občiansku spoločnosť a vzdelávať o ľudských právach a demokracii. V súčasnosti pracujeme predovšetkým so školami a mladými ľuďmi, generáciami, ktoré obdobie pred Nežnou revolúciou vôbec nezažili," povedala riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Nina Galanská.

Nadácia zároveň vytvorila webstránku Nežná evolúcia, pri ktorej prehľadávaní sa postupne prepisuje prvé vyhlásenie Verejnosti proti násiliu, ktoré sa rokmi menilo z dôvodu zmeny v spoločnosti. Stránka dokáže okrem iného aj poukázať na to, čo sa deje na Slovensku v rôznych oblastiach. Ľudia, ktorí majú záujem vytvoriť podujatie spojené s Nežnou revolúciou, ho môžu na stránke zverejniť. Momentálne je na stránke viac ako 100 podujatí a 15 iných iniciatív.

"Ja si tak uvedomujem pri tom 30. výročí, že vlastne tentoraz sa rozbehlo naozaj veľmi veľa rozmanitých akcií, a to je podľa mňa dobre. Namiesto nejakej ústrednej koordinácie toho všetkého je dobre, keď spomínajú rôzni ľudia, keď sa tomu venujú rôzne generácie, rôzne prostredia a keď sa o tom hovorí a debatuje. Najmä, keď sa debatuje aj o zmysle toho celého," povedal Martin Bútora, jeden zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Huawei FreeBuds 3 na Slovensku: Inteligentné rušenie hluku a hodiny prehrávania hudby
<< predchádzajúci článok
Na aké novinky z filmového sveta sa môžete tešiť v novembri

Nadácia Milana Šimečku si pripomína Nežnú revolúciu - diskusné fórum čitateľov