27. novembra 2010

Nadal po dráme do finále dvojhry ATP World Tour Finals

Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako prvý zvíťazil v úvodnom sobotňajšom semifinále dvojhry na "výberovom" šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne (21. - ...

rafael nadal Rafael NadalFoto: SITA/APLONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) - Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako prvý zvíťazil v úvodnom sobotňajšom semifinále dvojhry na "výberovom" šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne (21. - 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arene) nad domácim Andym Murrayom, päťkou turnaja, za 192 minút po obrovskej dráme 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6). V tajbrejku tretieho setu pritom prehrával 1:4.

Už od 16. septembra istý koncoročný líder svetového rebríčka Nadal si v nedeľňajšom finále od 18.30 h SEČ zmeria sily s úspešným z neskoršieho sobotňajšieho semifinále (začiatok nie pred 21.00 h SEČ) medzi štvornásobným víťazom tohto prestížneho podujatia Rogerom Federerom zo Švajčiarska a predvlaňajším šampiónom ešte z čínskeho Šanghaja, Srbom Novakom Djokovičom.

Trojnásobný grandslamový víťaz z tejto sezóny Nadal (primáty z Roland Garros, Wimbledonu a US Open) bol väčšinu zápasu pasívnejším hráčom a inkasoval 22 es, ale zdolaný si neodpustil väčšie výkyvy a vplyvnejšie zaváhania. V tajbrejku rozhodujúcej časti premrhal Murray trojbodový náskok (nielen 4:1*, ale aj ešte sľubnejších *3:0). Predtým vyrovnal z 3:5 na 5:5 na gemy, ako podávajúci v deviatej hre dokonca odvrátil mečbal. Neskôr pri celkovo tretej možnosti zavŕšiť zápas vytiahol Nadal víťazný obiehaný krížny forhend.

Dvojnásobný grandslamový finalista Murray dominoval na "winnery" 53:32, ale zároveň mal pri aktívnejšom a riskantnejšom prejave aj menej pevnú ruku (nevynútené chyby 47:35). Hostiteľ zvládol 14 zo 17 zákrokov pri sieti, postupujúci 13 z 18. Murray dovedna nazbieral o 5 loptičiek viac (114:109). Zužitkoval 3 z 8 brejkbalov, súper premenil 1 z 5 možností. Brit si od stavu 6:7 (5), 2:3 a servis pripísal vďaka ofenzívnej a v tejto fáze duelu prakticky aj neomylnej hre 5 gemov bez prerušenia. Ako returnujúci v druhej hre tretej časti viedol 30:0, nič z toho nevyťažil. V treťom geme mal Murray náskok 40:15, ale stratil servis najmä vinou dvoch absolútne nezvládnutých dropšotov. Nadal potvrdil na 3:1 cez 15:30 (po dvojchybe) a v šiestej hre sa dokonca dostal z dvoch brejkbalov v rade, ale v desiatom geme už neodolal tlaku Brita, ktorý premenil hneď prvú šancu bekhendovým obhodením popri čiare. Domáci tenista bol pred rozuzlením o čosi presvedčivejší, lenže Španiel napokon pripomenul svoju povestnú mentálnu silu i schopnosť predviesť vrcholné údery v najdôležitejších stavoch.

Dvadsaťštyriročný ľavoruký Malorčan upravil skóre zo vzájomných súbojov na 9:4, na "harde" vedie oveľa miernejšie 5:4. O rok mladšiemu rodákovi zo škótskeho Dunblane sa revanšoval za augustovú semifinálovú prehru z kanadského Toronta.

Do finále na tzv. Masters sa Nadal prebojoval premiérovo v kariére. Ide o poslednú naozaj významnú trofej, ktorá mu chýba v zbierke. V rokoch 2006 a 2007 stroskotal v semifinále, čo dosiaľ bolo jeho dvojnásobné maximum, v sezóne 2008 zo zdravotných dôvodov chýbal a vlani - už takisto v britskej metropole - nezískal ani set. Do tohto víkendu posledným Španielom vo finále ATP World Tour Finals bol v roku 2007 David Ferrer a šampiónom v sezóne 1998 Alex Corretja, ktorý teraz patrí do Murrayovho realizačného tímu.

Dvojhra - semifinále:
Rafael Nadal (1-Šp.) - Andy Murray (5-V. Brit.) 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6) za 192 minút