Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2010

Nahrávka z čiernych skriniek končí výkrikmi hrôzy



Nahrávacie zariadenie v kokpite havarovaného poľského ...



Zdieľať
trosky lietadla Lietadlo typu Tupolev TU154M po havárii 300 až 400 metrov od pristávacej dráhy vojenského letiska Smolensk-Severnyj

Foto: SITA/AP

VARŠAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Nahrávacie zariadenie v kokpite havarovaného poľského špeciálu zaznamenalo aj desivé výkriky cestujúcich, ktoré dokumentujú posledné sekundy ich života. Pre poľské noviny Dziennik to v nedeľu uviedol jeden z vojenských prokurátorov, ktorí vyšetrujú tragédiu z 10. apríla pri ruskom Smolensku. Nahrávka je súčasťou záznamov z takzvaných čiernych skriniek lietadla, ktoré analyzujú ruskí a poľskí vyšetrovatelia.

"V niekoľkých posledných sekundách nahrávky záznamník v kokpite zachytil zosilňujúci sa šum z oddielov pre cestujúcich. A na konci sme počuli neľudské výkriky hrôzy a bolesti," opísal obsah záznamu nemenovaný vyšetrovateľ. Dve čierne skrinky z lietadla typu Tu-154M, v ktorom zahynul poľský prezident Lech Kaczyński a ďalších 95 ľudí, okrem iného nahrávali rozhovory medzi členmi posádky. Prvá nahrala rádiovú komunikáciu medzi pilotmi a dispečermi vo Varšave a na letisku Smolensk-Severnyj. Druhá zaznamenávala rozhovory v kokpite. Poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet podľa denníka rozhodol o odtajnení nahrávok, dramatická časť sa však nemala dostať na verejnosť.

Obsah čiernych skriniek spoločne analyzujú ruskí experti a poľskí vojenskí vyšetrovatelia. Zo záznamov je údajne zrejmé, že piloti si v posledných chvíľach uvedomovali nemožnosť záchrany. Hneď za kokpitom sa nachádzal priestor pre stewardov a tri salóniky. Prvý z nich bol vyhradený pre prezidentský pár, v nasledujúcich leteli ďalší významní členovia delegácie. Vyšetrovatelia teraz záznamy oboch skriniek musia porovnať s údajmi z tretieho zariadenia, ktoré zaznamenáva parametre letu, aby získali presný časový sled udalostí vedúcich ku katastrofe. Podľa vyhlásenia ruských predstaviteľov, ktoré cituje tlačová agentúra AFP, však nahrané hlasy prekrýva hluk a sú preto nezrozumiteľné.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Školy dostanú od Mikolaja nový informačný portál
<< predchádzajúci článok
ZOO v Spišskej Novej Vsi otvára novú sezónu