Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. januára 2007

Najvyšší súd potvrdil pokutu pre Slovenské aerolínieV januári tohto roka nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorým zamietol žalobu Slovenských aerolínií (SA), a.s., čím potvrdil rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) - V januári tohto roka nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorým zamietol žalobu Slovenských aerolínií (SA), a.s., čím potvrdil rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR (PMÚ) z roku 2004 o zneužití dominantného postavenia. Najvyšší súd (NS) SR svojím rozhodnutím zároveň potvrdil pokutu pre pokutu PMÚ pre SA vo výške 5 mil. Sk. V žalobe SA žiadali Najvyšší súd SR o zrušenie rozhodnutia úradu vo veci zneužitia dominantného postavenia, ktorého sa spoločnosť mala dopustiť na relevantnom trhu charterovej dopravy diskrimináciou niektorých podnikateľov. Informovala o tom hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernáthová.

Ako spresnila, v roku 2003 odbor zneužitia dominantného postavenia vydal rozhodnutie, v ktorom konštatoval, že SA zneužili dominantné postavenie na trhu charterovej dopravy formou uplatňovania rozdielnych podmienok pri zhodnom alebo porovnateľnom plnení. Uplatňovanie rozdielnych podmienok spočívalo v stanovovaní rozdielnych cien pre jednotlivé zmluvné cestovné kancelárie za lety do rovnakých destinácií.

Najvyšší súd (NS) SR v decembri minulého roka potvrdil ďalšiu polmiliónovú pokutu pre leteckú spoločnosť SA, ako aj 50-tisícovú pokutu pre cestovnú kanceláriu Hydrotour. V decembri totiž nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie NS SR, ktorým zamietol žalobu Slovenských aerolínií a spoločnosti Hydrotour. Súd tým potvrdil rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR (PMÚ) ešte z roku 2004. V žalobe žiadali obe spoločnosti o zrušenie rozhodnutí PMÚ vo veci dohody obmedzujúcej súťaž, ktorá medzi SA a Hydrotourom vznikla na základe Zmluvy o zabezpečení a vykonávaní charterovej leteckej dopravy. Podľa rozhodnutia Rady PMÚ zmluva medzi SA a spoločnosťou Hydrotour obmedzovala voľnú súťaž na trhu. Podľa úradu spočíva protisúťažný charakter zmluvy v záväzku Hydrotouru odoberať služby charterovej leteckej prepravy osôb a batožín výlučne od SA. Tým sa v období od decembra 2001 do februára 2003 zúžila možnosť konkurentov SA ponúkať svoje služby na relevantnom trhu, ktorým je územie Slovenska.

Proti obom rozsudkom Najvyššieho súdu SR už nie je prípustný opravný prostriedok.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Partia mužov išla do väzby pre drogovú činnosť
<< predchádzajúci článok
Na Mikuláša Č. stále platí európsky zatykač