Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

18. decembra 2011

Najzelenšou elektronickou firmou je HPOchranárska organizácia Greenpeace vydala rebríček elektronických spoločností, zostavený podľa toho, ako sa stavajú k ochrane životného prostredia. Ku kritériám tentokrát nepatrila len snaha o ...Zdieľať
green BRATISLAVA 18. decembra  - Ochranárska organizácia Greenpeace vydala rebríček elektronických spoločností, zostavený podľa toho, ako sa stavajú k ochrane životného prostredia. Ku kritériám tentokrát nepatrila len snaha o redukciu emisií CO2, spotreby energie a obmedzenie používania škodlivých látok, ale zohľadnil aj ich dodávateľský reťazec. Maximom bolo 10 bodov a bezkonkurenčne najlepšie v ňom obstála spoločnosť HP. Tu je kompletné poradie na prvých 15 miestach:


1. HP 5,9/10
2. Dell 5,1/10
3. Nokia 4,9/10
4. Apple 4,6/10
5. Philips 4,5/10
6. Sony Ericsson 4,2/10
7. Samsung 4,1/10
8. Lenovo 3,8/10
9. Panasonic 3,6/10
10. Sony 3,6/10
11. Sharp 3,0/10
12. Acer 2,9/10
13. - 14. LG 2,8/10
13 .– 14. Toshiba 2,8/10
15. RIM 1,6/10

Detaily a konkrétne hodnotenia ekologického prínosu a ekologických nedostatkov, ako aj presne popísanú metodiku hodnotenia nájdete na webe Greenpeace (v angličtine). Možno stojí za to si ju prečítať, pretože niektorým spoločnostiam sa ich umiestnenie nepáči a oficiálne naň reagovala napríklad kórejská spoločnosť LG. Z jej stanoviska vyberáme: " Po prvé je potrebné povedať, že nemáme informácie o tom, aké metódy organizácia Greenpeace pre zostavenie takéhoto rebríčka používa. Ďalej je potrebné ísť v tejto správe do hĺbky. Rebríček totiž neplatí pre mobilné telefóny, ako bolo uverejnené niektorými servermi, ale je platný pre všetky elektronické produkty. Je potom značne nespravodlivé porovnávať výrobcu, akými sú napríklad Nokia a LG. Produktové portfólio LG je neporovnateľne širšie ako u fínskeho výrobcu. A navyše existujú produkty, ktoré sú pri výrobe oveľa viac ekologicky náročné. Značku LG značne penalizuje výroba chladničiek, tie od LG sú pritom jedny z najekologickejších na trhu. Spoločnosti ako Nokia alebo Apple takéto tresty nedostávajú. V skutočnosti sú mobilné telefóny LG značne ekologické. Počas roka sme pri výrobe telefónov prestali používať PVC a tiež BFR (spomaľovač horenia). Každoročne vzniká po celom svete množstvo rebríčkov s rôznymi kritériami, rebríček Greenpeace je len jedným z mnohých. Veľmi uznávaným rebríčkom je Newsweek Green Ranking, v ktorom je LG na 66. poradí z 500 firiem celého sveta..."

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel severokórejský diktátor Kim Čong-il
<< predchádzajúci článok
Podnikatelia by chceli živnobanky