Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júna 2007

Namierime na vás rakety, hrozí Putin EurópeRuský prezident Vladimir Putin v nedeľu opätovne pohrozil, že ak Spojené štáty naozaj rozšíria svoj protiraketový štít o základne v Poľsku a Českej republike, Rusko namieri na Európu svoje ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) - Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu opätovne pohrozil, že ak Spojené štáty naozaj rozšíria svoj protiraketový štít o základne v Poľsku a Českej republike, Rusko namieri na Európu svoje rakety. Rusko si v takomto prípade podľa neho "bude musieť nájsť nové ciele". Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca pohrozil, že Rusko bude mať "povinnosť odstrániť" komponenty americkej protiraketovej obrany. Český premiér Topolánek v nedeľu v tejto súvislosti vyhlásil, že Rusko chce svojimi vyhrážkami len zakryť domáce problémy.

"Bude na našich vojenských expertoch, na ktoré ciele zameriame balistické rakety a na ktoré riadené strely," povedal Putin v spoločnom rozhovore pre viacero európskych médií. Pripúšťa, že to bude viesť k novým pretekom v zbrojení, za to však nebude zodpovedné Rusko, ale Spojené štáty. Putin stále neverí Američanom, že ich rozšírená protiraketová nebude namierená proti Rusku: "Hovoria nám, že tento obranný systém slúži proti iránskym raketám. Iránske rakety však nemajú taký dolet. Takže je evidentné, že sa týka nás, Rusov."

Ešte ostrejšie sa v nedeľu na adresu Západu vyjadril šéf ruskej diplomacie Lavrov. V rozhovore pre ruskú spravodajskú televíziu Vesti-24 vyhlásil, že Rusko má povinnosť "odstrániť" komponenty americkej protiraketovej obrany, ak budú rozostavené v blízkosti ruských hraníc. Ide o dosiaľ najtvrdšie slová zo strany Moskvy v tomto medzinárodnom spore. Americký plán podľa Lavrova "perfektne zapadá do celkového obrazu americkej protiraketovej obrany, ktorá je podľa našich analýz...no veď sa pozrite na mapu, ona je rozmiestňovaná po obvode Ruska, a - aby som nezabudol - aj Číny," vyhlásil šéf ruskej diplomacie.

Rusko je dlhodobo najväčším kritikom plánu rozšírenia americkej protiraketovej obrany, a to aj napriek opakovaným ubezpečeniam zo strany Spojených štátov, že plánované základne nebudú zamerané proti Rusku, ale proti prípadným útokom z rizikových krajín ako Irán či Severná Kórea.

Lavrov v nedeľu navrhol obnovenie rozhovorov o spoločnom protiraketovom štíte so Severoatlantickou alianciou (NATO). "Naše závery jasne ukazujú, že nemá význam, aby sa niekto ochraňoval pred neexistujúcimi hrozbami," povedal Lavrov v narážke na americké plány. "Bolo by lepšie začať pracovať na myšlienke protiraketovej obrany v rámci Rady NATO-Rusko," cituje Lavrova ruská tlačová agentúra Interfax.

Rétoriku proti Spojeným štátom už cez týždeň pritvrdil aj prezident Putin, keď varoval pred "diktátom" a "imperializmom" vo svetovej politike. "Svet sa zmenil a zaznamenali sme pokus urobiť ho unipolárnym," vyhlásil Putin po štvrtkovom stretnutí s gréckym prezidentom Karolosom Papouliasom. "Niektorí medzinárodní hráči túžia diktovať svoju vôľu každému a všetkým a nekonajú na základe noriem medzinárodného života a práva," povedal Putin v zjavnej narážke na politiku Spojených štátov. "Normy medzinárodného práva sú nahrádzané politickou výhodnosťou. Ale čo je to tá politická výhodnosť a kto ju definuje? Podľa nášho názoru to nie je nič iné ako diktát, nič iné ako imperializmus," vyjadril sa ruský prezident.

Rusko v utorok otestovalo novú medzikontinentálnu balistickú raketu. Putin vo štvrtok vyhlásil, že táto skúška bola odpoveďou na "jednostranné kroky našich partnerov". Hoci svoje tvrdenie nekonkretizoval, ruské aj zahraničné médiá sa zhodli, že pod "jednostrannými krokmi" myslel práve rozširovanie amerického protiraketového systému o základne v Poľsku a Českej republike. Test novej rakety RS-24 bol "odpoveďou na dosť tvrdé a úplne bezdôvodné kroky našich partnerov," citovala Putina agentúra Interfax.

Rusko chce svojimi stále radikálnejšími slovnými útokmi proti Spojeným štátom a ich spojencom zakryť pred domácou verejnosťou svoje vnútorné problémy. V rozhovore pre verejnoprávnu Českú televíziu to v nedeľu vyhlásil český premiér Topolánek. Podľa neho je "úplne evidentné", že základne Rusko nijako ohrozovať nebudú. "Rusko potrebuje vonkajšieho nepriateľa, aby zakrylo vnútorné problémy," povedal český premiér.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR v apríli s druhou najvyššou mierou nezamestnanosti v EÚ
<< predchádzajúci článok
Macedónsko môže do NATO vstúpiť aj pod iným názvom

Namierime na vás rakety, hrozí Putin Európe - diskusné fórum čitateľov