Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2013

Národné divadlo patrí v sobotu Medzinárodnému dňu detíPestrý program pre najmenších divákov pripravilo na Medzinárodný deň detí Slovenské národné divadlo v Bratislave. Sviatku detí bude venovaný 1. júna od 10:00 do 17:00 program v okolí aj ...Zdieľať
snd BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Pestrý program pre najmenších divákov pripravilo na Medzinárodný deň detí Slovenské národné divadlo v Bratislave.


Sviatku detí bude venovaný 1. júna od 10:00 do 17:00 program v okolí aj v priestoroch sídla národného divadla na Pribinovej ulici a obnovená premiéra baletu Narodil sa chrobáčik v historickej budove divadla na Hviezdoslavovom námestí. Deti zabavia všetky tri súbory SND - činohra, opera aj balet.

Hlavným ťahákom divadelného programu je obnovená premiéra tanečnej rozprávky Narodil sa chrobáčik v Balete SND.

V obnovenej premiére na ňu SND deti pozýva o 11:00. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová, inscenácia vznikla v 80. rokoch, ale napriek tomu má stále čo dať detskému divákovi.

V choreografii Igora Holováča a s textami Nikitu Slováka z roku 2001 sa približuje súčasným deťom. Zároveň je jedinou baletnou inscenáciou určenou malým deťom, v ktorej prídu do kontaktu s orchestrom, upozornila Gajdošová.

Obnovenú premiéru venovalo SND 90. výročiu narodenia prvého slovenského choreografa Jozefa Zajka (27. 4. 1923 – 13. 3. 1991), ktorý inscenoval balet Narodil sa chrobáčik v roku 1985 s Igorom Holováčom v úlohe Svätojanka ako svoju poslednú spoluprácu s Baletom SND.


Brány otvorí aj činohra

SND spolu s Divadelným ústavom v Bratislave pripravili k nedožitej 90-tke Zajka aj výstavu. Druhá obnovená premiéra pôvodnej baletnej rozprávky s hudbou slovenského skladateľa Tibora Freša je na programe v historickej budove SND v pondelok 3. júna o 11:00.

Balet prvej divadelnej scény podľa Evy Gajdošovej plánuje tanečnú rozprávku Narodil sa chrobáčik v nadchádzajúcej sezóne uvádzať každý mesiac dvakrát, v týždni aj cez víkend.

Svoje brány otvorí na Medzinárodný deň detí aj Činohra SND a o 13:00 pozve v tzv. novej budove na obľúbenú rozprávku Mechúrik – Koščúrik. Po nej deti čaká hudobné stretnutie shercami nazvané Spievaj ako Mechúrik. Opera deťom prichystala o 17:00 v novej budove obľúbený hudobný príbeh Kominárik, ktorý uvedie interaktívne predstavenie Kominárik ako ho nepoznáte.

V celej budove národného divadla čaká deti bohatý sprievodnými program, avizoval pre agentúru SITA riaditeľ centra marketingu SND Daniel Rabina. Medzi množstvo aktivít patria napríklad bezplatné kurzy, ktorými deti povedie známa členka Činohry SND Božidara Turzonovová, spevácke talenty si pod patronát zoberie sólista Opery SND František Ďuriač amalým tanečníkom sa budú venovať pedagógovia zTanečného konzervatória Evy Jaczovej.

Známy herci SND budú deťom čítať zo svojich obľúbených rozprávkových kníh.


Divadlo ovládne Street Dance Academy

Novú budovu Slovenského národného divadla ovládne aj Street Dance Academy Laciho Strikea sukážkami zpripravovaného tanečného predstavenia Júlio aRomea, interaktívne pásmo spesničkami Daniela Heviera Guliver hľadá kamarátov a vystúpenia Bratislavského bábkového divadla – Muzikanti, alebo oZlatej trúbke aGašparko sKubom vKrištáľovom kaštieli.

Pri príležitosti sviatku detí navyše SND otvorí výstavu známeho ilustrátora Vladimíra Krála pod názvom Portrét neznámeho. Zábavným sprievodcom Medzinárodného dňa detí vSND bude moderátor Ludwig Bagin, ktorý ocení víťazov detských súťaží. Samozrejmosťou sú podľa Rabinu tvorivé dielne, maľovanie na tvár, rozdávanie balónov a ďalšie atrakcie. Návštevníkov čaká aj špeciálna komfortná obývačka.

Vstup na sprievodný program počas dňa detí je vSND voľný. Vstupenky na predstavenia Narodil sa chrobáčik, Mechúrik – Koščúrik aKominárik sú vpredaji v pokladniach SND aj online cez portál navstevnik.sk. Podrobnejšie informácie oprograme počas Medzinárodného dňa detí vSlovenskom národnom divadle vrátane bezplatných kurzov sú dostupné na webstránke divadla http://www.snd.sk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cyklisti môžu pomôcť detským onkologickým pacientom
<< predchádzajúci článok
Rusko chce podmorskými káblami dovážať do Japonska elektrinu

Národné divadlo patrí v sobotu Medzinárodnému dňu detí - diskusné fórum čitateľov